Desatero pro obchodování s Tureckem

  1. Respektujte specifika místního prostředí a kulturní rozdíly – Před cestou do Turecka se seznamte se specifiky místního společenského a obchodního prostředí. Jejich osvojení vám pomůže při obchodním vyjednávání i společenské konverzaci. Například použití kapesníku na veřejnosti nebo u jídla je považováno za velké společenské faux pas.
  2. Důkladně se připravte – Pečlivá příprava je základem budoucího úspěchu na tureckém trhu, proto mějte po ruce své poklady a prodejní argumenty, týkající se zejména ceny, konkurence a situace na trhu. Vybavte se materiály v turečtině nebo angličtině, také potřebnými kompetencemi a pravomocemi obchod dojednat.
  3. Využijte služeb profesionálů – Podmínky tureckého trhu jsou ve srovnání s tím, na co jsou české firmy zvyklé z evropských zemí, dosti odlišné. Určitě se vyplatí využít služeb místních odborníků a nezbytné kontakty vám může pomoci zprostředkovat i zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu.
  4. Budujte si osobní vztahy a kontakty – Turci chtějí nejdříve svého obchodního partnera dobře poznat a až potom dělat obchod. Proto jsou preferována osobní setkání a součástí jednání jsou i témata týkající se rodiny nebo v Turecku velmi populárního fotbalu. Naopak se vyhýbejte politicky nebo nábožensky citlivým tématům a tureckého vstupu do Evropské unie.
  5. Získejte místní reference – v Turecku jsou velmi ceněné reference od místních firem, které májí mnohem větší hodnotu než reference z Německa, USA nebo Japonska. Získání první reference bude velmi náročné, ale v dlouhodobém horizontu jistě velmi užitečné.
  6. Buďte trpěliví a vytrvalí – Jednání s tureckými obchodními partnery je většinou velmi dlouhý proces, proto neztrácejte naději a obrňte se trpělivostí. Připravte se na časově náročná jednání, složitou komunikaci a možné přerušení komunikace z turecké strany. Proto se nenechte odradit a partnerovi se připomínejte.
  7. Buďte pozitivní a přátelští – Turci neradi říkají negativní zprávy a proto i vy se snažte vést jednání v optimistickém duchu.
  8. Buďte obchodníkem – Dalo by se říct, že v Turecku je obchodování národním sportem a Turci mají obchodování v krvi. Abyste si získali jejich pozornost, musíte se více prodávat. Samostatnou kapitolou je pak smlouvání o ceně. Nezapomeňte, že pokud již jednou s cenou souhlasíte, nemůžete své rozhodnutí změnit!
  9. Dbejte na svůj zevnějšek – Turci si na elegantní oblečení velmi potrpí a proto nepodceňujte sílu dobře vyleštěných bot a padnoucího obleku. Tím, že na jednání přijdete formálně oblečeni, si získáte respekt protistrany.
  10. Prověřte si serióznost a bonitu svého obchodního partnera – Přestože se doposud vše zdálo v pořádku, držte se pravidla „důvěřuj, ale prověřuj“ a zjistěte si o svém obchodním partnerovi co možná nejvíce informací, abyste předešli případným budoucím problémům. I s tímto vám také může pomoci zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu.

Kontakt