Desatero pro obchodování s Jižní Afrikou

  1. Pro jednání postačí vaše angličtina. Znalost jiných řečí se od vás neočekává, ale s jinými jazyky zde neobstojíte, i holandština se liší od afrikánštiny.
  2. Plánujte cestu mimo období vánoc. Jižní Afrika leží na jižní polokouli, proto jsou vánoční svátky spojeny s obdobím letních dovolených, tak jako u nás červenec a srpen.
  3. Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země, počítejte s tím při jednání a neukvapujte se v názorech, které vyslovíte. Jedno mají všichni společné – jsou pyšní na svou zemi, na to, kde se v rámci Afriky nacházejí ekonomicky, a rádi uslyší, že se vám v Jižní Africe líbí.
  4. Zjistěte si, kdo je vlastníkem společnosti, se kterou jednáte, je rozdíl mezi státní a privátní sférou. Pro státní sféru určitě bude vhodné nalézt místního zástupce.
  5. Jihoafričané jsou ve společenském i obchodním styku velmi přátelští a otevření. Buďte jako oni a zanechte ustaranou tvář a problémy doma. Projednávat obchodní záležitosti při lehkém obědě (běžná je i pracovní snídaně) je běžné, formální záležitosti pak můžete dokončit v kanceláři. Vhodné je sako a kalhoty, třeba i rozdílné, kravatu mít při běžném jednání nemusíte.
  6. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Zkuste dobře prezentovat především sami sebe. Snažte se být vybaveni pravomocemi obchod dojednat. Nadšení protistrany o výši objemů a širokých možnostech obchodu korigujte vždy směrem dolů.
  7. České produkty (ani kde leží Česká republika) zde nejsou v obecném povědomí, což však není na překážku. Nejdůležitější je „value for money“ a – to už záleží jen na vás.
  8. Ovládejte dobře své obchodní a dodací podmínky, zvlášť pak Incoterms (znát cenu EXW výrobní závod v ČR nestačí), a ovládejte zahraniční platební styk.
  9. Vnímejte, co se okolo vás děje, buďte obezřetní a opatrní na sebe i na svůj majetek. Jižní Afrika má bohužel jednu z nejvyšších kriminalit na světě.
  10. Nezapomeňte plánovat svůj čas. Jižní Afrika je větší než Francie, Španělsko a Portugalsko dohromady. V Jižní Africe není městská hromadná doprava, jak ji známe z Evropy a taxíky nejsou vždy bezpečné. Dobře si zajistěte, jak se v zemi budete pohybovat.