Írán

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ÍránÍrán

Írán se vrací se svým 80milionovým trhem zpět na obchodní mapu světa. Íránská výrobní ekonomika se svou vzdělanou pracovní silou, bohatostvím nerostných surovin, dnes představuje prakticky ojedinělou příležitost pro české firmy, jež mají na co navazovat.

České firmy exportovaly do Íránu i v čase nejtěžších sankcí, a ty které tu byly tak jsou tu pořád. Nyní, po otevření Íránu se světu, se přidávají další.

Samozřejmě je tu spousta překážek, které přetrvávají i přes oficiální zrušení sankcí po 16. lednu. Nejtíživější překážkou v současných dnech je nemožnost přesunu peněž pro navýšení objemu vzájemného obchodu. Při pohledu na země Perského zálivu a nynější pohyby cen ropy, tak Írán vyčnívá nad svými sousedy, protože na finanční tíseň je zvyklý.

Paradoxně, dnes je pro Írán situace lepší, neboť návrat do mezinárodního obchodu a další možnosti plynoucí z tohoto kroku jej bezesporu popoženu kupředu. Navíc, Persie rozhodně nestojí a nepadá pouze s vlivy cen ropy a zemního plynu.

Podrobné teritoriální informace o íránské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +3,5 hodiny

Desatero pro obchodování

ÍránÍrán
 1. Praktické tipy na cestu
  Vzhledem k potížím s převody financí je nutné cestovat do Íránu s hotovostí. Před příletem si opatřete vízum. Ještě na letišti se budete muset prokázat cestovním pojištění.
 2. Jazyková vybavenost
  Plně uplatníte angličtinu, leč znalost perštiny protějšek mile potěší.
 3. Tradiční společnost
  Íránci, resp. Peršané, silně vnímají rodinné vazby, kde hlavní slovo mají starší, proto působí důvěryhodně, když v delegaci bude zkušený odborník s nadhledem a zkušenostmi. Ženám doporučujeme oděv, který zakrývá ramena i vlasy, sahá až ke kotníkům a kabátky přesahující polovinu stehen.
 4. Spolehlivost
  Domluvené schůzky mohou být ze strany perských partnerů zrušeny, přesunuty nebo k jednání nedojde bez předchozího upozornění.
 5. Komunikace
  Obzvláště mladí Peršané upřednostňují nejnovější komunikační prostředky - e-mailem, mobilní telefon, smartphone. Komunikaci můžete zahájit e-mailem, ale pouze písemný kontakt nestačí. Telefonicky si potvrďte přijetí nabídky a v případě zájmu neváhejte partnera navštívit.
 6. Trpělivost
  Tamní obchodníci jednají relativně rychle a se zdáním, že vše je již připraveno a čeká se jen na vás.
 7. Sjednávání schůzek
  Málokdy získáte jednoznačný termín konání schůzky. Od vás se očekává flexibilita, proto počítejte s tím, že schůzky budete na místě operativně upravovat a mějte v záloze více možností náplně cesty.
 8. Během schůzky
  Může se stát, že partner jednání přeruší vyřizováním jiných záležitostí, ale ve většině případů se osobní schůzky nesou v evropském stylu.
 9. Rozhodování
  Na jednání vyšlete zástupce firmy, kteří mají oprávnění přímo na místě rozhodovat a odpovídat na dotazy.
 10. Odlehčení
  Íránci jsou bez nadsázky hrdý národ a zmínit pár slov o perské kultuře může napomoci příjemné atmosféře při jednání.

Nejbližší související akce

MINEX 2019 - NOVUMM 2019/027N 7. 10. 2019 - 9. 10. 2019 Veletrh NOVUMM
Írán
Teherán,
Írán
Více informací