Írán

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ÍránÍrán

Írán se svým 80milionovým trhem představuje zajímavou exportní destinaci. Íránská výrobní ekonomika se svou vzdělanou pracovní silou, bohatstvím nerostných surovin, dnes představuje prakticky ojedinělou příležitost pro české firmy, jež mají na co navazovat.

České firmy exportovaly do Íránu i v čase nejtěžších sankcí, a ty které tu byly jsou tu pořád. Nyní, i po znovu uvalení jednostranných sankcí ze strany USA, se situace komplikuje, nicméně není neřešitelná.

Již samotné „bez-sankční“ období bylo z praktického hlediska obtížné, přičemž hlavním problémem byl transfer peněz z a do Íránu. Po zavedení amerických sankcí (první kolo z 6.8 a druhé ze 4.11. 2018) prakticky všechny banky v ČR, potažmo EU, přestaly přijímat platby, které měly původ v Íránu. Další nepříjemností, nicméně již v pravdě byrokratickou, bylo odstřižení Íránských bank od SWIFTu.

I přes tyto a další faktory, je obchod s Íránem stále možný a legální – Česká Republika / EU stále dodržuje stav ze 16. ledna 2016 a ctí princip jaderné dohody 5+1, neboli JCPOA.

Podrobné teritoriální informace o íránské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +3,5 hodiny

Desatero pro obchodování

ÍránÍrán
 1. Praktické tipy na cestu
  Vzhledem k potížím s převody financí je nutné cestovat do Íránu s hotovostí. Před příletem si opatřete vízum. Ještě na letišti se budete muset prokázat cestovním pojištění.
 2. Jazyková vybavenost
  Plně uplatníte angličtinu, leč znalost perštiny protějšek mile potěší.
 3. Tradiční společnost
  Íránci, resp. Peršané, silně vnímají rodinné vazby, kde hlavní slovo mají starší, proto působí důvěryhodně, když v delegaci bude zkušený odborník s nadhledem a zkušenostmi. Ženám doporučujeme oděv, který zakrývá ramena i vlasy, sahá až ke kotníkům a kabátky přesahující polovinu stehen.
 4. Spolehlivost
  Domluvené schůzky mohou být ze strany perských partnerů zrušeny, přesunuty nebo k jednání nedojde bez předchozího upozornění.
 5. Komunikace
  Obzvláště mladí Peršané upřednostňují nejnovější komunikační prostředky - e-mailem, mobilní telefon, smartphone. Komunikaci můžete zahájit e-mailem, ale pouze písemný kontakt nestačí. Telefonicky si potvrďte přijetí nabídky a v případě zájmu neváhejte partnera navštívit.
 6. Trpělivost
  Tamní obchodníci jednají relativně rychle a se zdáním, že vše je již připraveno a čeká se jen na vás.
 7. Sjednávání schůzek
  Málokdy získáte jednoznačný termín konání schůzky. Od vás se očekává flexibilita, proto počítejte s tím, že schůzky budete na místě operativně upravovat a mějte v záloze více možností náplně cesty.
 8. Během schůzky
  Může se stát, že partner jednání přeruší vyřizováním jiných záležitostí, ale ve většině případů se osobní schůzky nesou v evropském stylu.
 9. Rozhodování
  Na jednání vyšlete zástupce firmy, kteří mají oprávnění přímo na místě rozhodovat a odpovídat na dotazy.
 10. Odlehčení
  Íránci jsou bez nadsázky hrdý národ a zmínit pár slov o perské kultuře může napomoci příjemné atmosféře při jednání.