Desatero pro obchodování s Thajskem

 1. V Thajsku má vše svůj čas a tempo.
  Neočekávejte podepsání obchodního kontraktu při prvním jednání. Thajští obchodníci vyžadují dostatek času na důkladné zvážení nabídky. Obecně jsou velmi opatrní při jednání nejen s novým partnerem (firmou), ale i v případě nového představitele již zavedeného zákazníka.
 2. V souladu se svou filozofií považují Thajci v kontaktu s ostatními za nejdůležitější souhlas a soulad.
  Za všech okolností je proto nutné předcházet konfrontacím, Thajci velmi dbají na to, aby zachovávali dekorum. Nikdy proto nevystavujte svého partnera přímé konfrontaci nebo mu veřejně nedokazujte, že se mýlí, byť je to pravda. Diplomatické svedení viny na „třetí stranu“ nebo nepříznivé okolnosti a pomoc při zachování tváře bývá obvykle náležitě oceněno.
 3. Všechny vztahy v tradiční thajské společnosti, i v té moderní, jsou určované společenským postavením, které vyplývá z věku, majetku, prestiže a osobního či politického statusu.
  Protokol určovaný společenskou hierarchií ovládá téměř každý aspekt chování Thajců v rodinách, úředních organizacích, školách a vládě. Složitá osobní hierarchie často znemožňuje spolupráci, zvláště mezi osobami s rozdílným postavením.
 4. Thajci obecně velmi dbají na svůj zevnějšek a stejným způsobem hodnotí i své zahraniční partnery.
  Při jednání s nejvyššími firemními představiteli je proto třeba být náležitě oblečený. Nezbytností je oblek s kravatou pro muže a střízlivý oděv zakrývající ramena pro ženy. Nejrůznější doplňky (pravé šperky, hodinky, spony a zlato obecně) jsou rovněž vhodné.
 5. Důležitou zásadou je včasný příchod na sjednané schůzky, ačkoli to zvláště v Bangkoku není jednoduché díky častým dopravním zácpám.
  Na druhou stranu nesmí cizího obchodníka překvapit, musí-li čekat na své thajské partnery.
 6. Soukromé a profesionální aspekty života se u mnoha Thajců vzájemně prolínají, tj. nejlepším způsobem, jak na svou stranu získat thajského partnera, je osobně se s ním spřátelit.
  Vzájemná osobní důvěra je pro Thajce velice významná. A naopak, důvěryhodný thajský partner je nezbytný pro jakoukoli zahraniční firmu s ambicemi na místním trhu.
 7. Vhodným počátkem kontaktů je pozvání thajských partnerů na večeři do kvalitní restaurace.
  K „zakázaným“ tématům konverzace patří jakákoli kritika Thajska (snad s výjimkou dopravní situace), krále a královské rodiny a samozřejmě náboženství. Nevhodné je rovněž hovořit o prostituci a známých centrech thajského sexuálního průmyslu. Účet zásadně platí hostitel a pouze jedna (obvykle nejvýše postavená) osoba. Nejrůznější dárky jsou většinou velmi kladně přijímané, zásadně by však měly být zabaleny v kvalitním papíře. Dárky se obvykle nerozbalují bezprostředně v přítomnosti dárce.
 8. Thajsko si vyvinulo vlastní, zcela specifický právní systém, který je pouze vzdáleně příbuzný právu západnímu.
  Díky tomu je třeba se až na výjimky spolehnout na služby místních právníků, tzn. přizpůsobit se jejich stylu a především tempu práce, které není vždy nejrychlejší.
 9. Při pozvání do soukromého domu si nezapomeňte před vchodem zout boty.
  Nikdy se na nikoho nebo na něco neukazuje nohou (nohy jsou považované za „nejnižší“ část těla) a není slušné sedět s překříženýma nohama před starší osobou. Dále není přípustné se dotýkat něčí hlavy (zvláště ne starších osob), neboť hlava je v buddhismu považovaná za sídlo duše. Za neslušné je rovněž ukazování na někoho prstem a upřené „zírání“ do tváře.
 10. Důležitou zásadou jednání s thajskými partnery je pozorné naslouchání tomu, co nebylo řečeno.
  Jinými slovy, z drobných náznaků a poznámek je třeba si vyvodit správnou odpověď. Thajci totiž málokdy něco přímo odmítnou, spíše naznačují a kolem skutečného problému pouze obchází.