Rusko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

RuskoRusko

Rusko bylo a nadále zůstává pro ČR exportní prioritou. Ruský trh se spotřebním potenciálem 140 mil. obyvatel a velmi úzkými vazbami na okolní státy je určitě výzvou pro ty firmy, které jsou připraveny i v této nelehké době diverzifikovat na nové trhy. V této souvislosti je nutné poznamenat, že tyto firmy musí dnes již počítat se silným konkurenčním prostředím a být ke vstupu předem dostatečně připraveny.

Postupná nasycenost tohoto trhu s sebou samozřejmě přináší i určité změny. Lze očekávat, že budoucí Rusko bude hlavně o investicích, rozšiřování výroby, kooperaci, tj. vyšších formách spolupráce. Firmy, které mají o tento trh seriózní zájem, by měly ve svých plánech počítat s tímto vývojem. Již dnes platí, že do Ruska se ve většině případů z evropských států importuje hlavně zboží a výrobky s vyšší přidanou hodnotou.

Podrobné teritoriální informace o ruské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Moskva a Petrohrad: GMT +3 hodiny, letní čas GMT +4 hodiny
Jekatěrinburg: GMT +5 hodin, letní čas GMT +6 hodin

Desatero pro obchodování

RuskoRusko
 1. Jednací jazyk
  Ruština, mladší generace v oblasti IT, bankovnictví a mezinárodního obchodu používá i angličtinu. Stávající podnikatelská sféra a mladší státní úředníci jsou zcestovalí, vzdělaní a mají přehled o zahraniční nabídce. Každý český podnikatel by se měl na jednání důkladně připravit.
 2. Osobní kontakt
  Oobchod se v Rusku se většinou nedá dělat „od stolu“. Nutno počítat s osobními kontakty s ruskými partnery.
 3. Obchodní nabídky
  Obchodní nabídky je dobré mít připraveny v různých dodacích paritách a v různých valutách.
 4. Jednání o obchodních podmínkách
  Čekejte ostré jednání o cenách a podmínkách, nutno kalkulovat s určitou rezervou na skonta, nepředvídatelné výdaje atd.
 5. Nebezpečí z kontraktů 
  Velmi podrobné a dlouhé obchodní kontrakty mohou být zavádějící. Nepřistupovat na věci, které nemůžete ovlivnit. Důležité dohody nutno potvrzovat písemně, ústní ujednání nemají stejnou váhu.
 6. Pomoc v teritoriu
  Využívejte podpory českých zástupců a firem působících na ruském trhu, mohou vám být nápomocni prvotními informacemi z regionu. Administrativní záležitosti jako např. registraci firmy, atd. raději přenechejte odborníkům, opět tím ušetříte čas, nervy a mnohdy i nemalé finanční prostředky.
 7. Podkladové materiály
  Katalogy a prospekty je dobré mít připraveny v ruském jazyce, popř. duální verze, je to vnímáno jako projevení seriozního zájmu o ruský trh. To stejné platí o vizitkách, připravte se na skutečnost, že ruským partnerům mnohdy vizitky chybí.
 8. Znalost místní legislativy 
  Na rozdíl od ČR jsou v Rusku v účinnosti mimo federálních zákonů ještě místní zákony, které velmi často federální zákony doplňují / upravují je.
 9. Signa zboží 
  Dodávané zboží musí být vybaveno popisy, návody v ruském jazyce. Tuto povinnost ukládá zákon RF „O ochraně spotřebitele“. Zboží bez ruskojazyčných popisů nemusí být propuštěno do volného oběhu zboží na teritoriu RF.
 10. Termíny jednání
  Nevyvíjejte na partnery příliš velký nátlak a nespěchejte, ruská mentalita vnímá prostor a čas jinak než my. Při obchodních jednáních je třeba počítat s určitým zdržením. Rusové vnímají čas trochu jinak než obyvatelé střední Evropy. Příčinou toho bývají často i dopravní problémy – které ale mnohdy slouží spíš jako výmluva. Obchodní jednání neplánujte na konec roku a ani na první polovinu ledna, kdy Rusové slučují dovolenou se státními svátky. Stejné platí o začátku května, cca do 10. května.

Nejbližší související akce

Metalloobrabotka Svarka 2020 17. 3. 2020 - 20. 3. 2020 Veletrh
Rusko
Jekatěrinburg,
Rusko
Více informací
Ecology of Big City 2020 NOVUMM KET 2020/030K 18. 3. 2020 - 20. 3. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Rusko
Petrohrad,
Rusko
Více informací
PromTechExpo 2020 25. 3. 2020 - 27. 3. 2020 Veletrh
Rusko
Omsk,
Rusko
Více informací
MosBuild 2020 31. 3. 2020 - 3. 4. 2020 Veletrh
Rusko
Moskva,
Rusko
Více informací
NĚFTĚGAZ 2020 13. 4. 2020 - 16. 4. 2020 Veletrh
Rusko
Moskva,
Rusko
Více informací
TECHTEXTIL RUSSIA 2020 21. 4. 2020 - 23. 4. 2020 Veletrh
Rusko
Moskva,
Rusko
Více informací
PIVO 2020 19. 5. 2020 - 22. 5. 2020 Veletrh
Rusko
Soči,
Rusko
Více informací
Ropa. Plyn. Technologie 2020 26. 5. 2020 - 29. 5. 2020 Veletrh
Rusko
Ufa,
Rusko
Více informací
ELEKTRO 2020 8. 6. 2020 - 11. 6. 2020 Veletrh
Rusko
Moskva,
Rusko
Více informací