Vlajka Velká Británie

Ilustrační obrázek

Perspektivní obory

 • subdodávky pro letecký průmysl,
 • subdodávky pro automobilový průmysl,
 • stavebnictví a stavební materiály,
 • obnovitelná energetika,
 • obráběné komponenty a konstrukce z kovů,
 • design,
 • pivovarnictví,
 • tech průmysl. 

Služby exportérům

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

 

Desatero pro obchodování s Velkou Británií

Informace z teritoria

Velká Británie se po delší době opět vypracovala na druhou největší ekonomiku v Evropě. Po největší krizi od druhé světové války došlo po nástupu nové vlády v roce 2010 k řadě opatření mířících jednak ke konsolidaci alarmujících dluhů a jednak k větší flexibilitě britské ekonomiky, tak, aby trhy práce i zboží byly pružnější a lépe podporovaly business. Zasahování státu do ekonomiky se tak stále zmenšuje. Pomohlo pochopitelně i globální oživení. První pozitivní výsledky se dostavily v roce 2013, kdy byl znovu nastartován ekonomicky růst, který v roce 2014 již činil 2,8%. Byl tak nejsilnější ze všech velkých rozvinutých světových ekonomik. Pro rok 2015 se pak počítá s druhým největším růstem z celé skupiny G7. Pokud by se podařilo udržet současné tempo a stabilitu, není v dlouhém období vyloučené výrazné přiblížení nebo i předběhnutí Německa.

Ekonomika Spojeného Království záleží více než jakákoliv jiná evropská ekonomika na službách – ty tvoří 76 % HDP – především pak službách finančních. Průmysl vytváří pouze 13 % hrubého domácího produktu (HDP), nicméně v posledním roce začalo růst a je taženo především průmyslem automobilovým a leteckým, který je v celkovém objemu druhý největší na světě po Spojených státech. Stavebnictví začalo po letech velkého útlumu v roce 2014 prudce růst a jeho podíl tvoří 9 %, zemědělství pak 1 %.

Pro české firmy se nabízejí příležitosti v oblasti výše zmíněného automobilového a leteckého průmyslu, v podobě jak strojírenských subdodávek tak přímých Tier 1 dodávek. Za zaznamenání určitě stojí současná britská automobilová renezance, kdy byla vyrovnána rekordní výroba ze začátku 70 let. Symbolizována je zejména dynamickým globálním růstem britské skupiny Jaguar-Land Rover. Další příležitosti nabízí zejména energetika od jádra až po dotovanou zelenou energii, Hi Tech průmysl a Stavebnictví. Pro české firmy jsou zajímavé i tradiční obory jako pivovarnictví či výroba nábytku

Velká Británie patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery ČR. V posledních letech předběhla Francii a stala se 4. největším exportním trhem pro ČR. Ostrovy poskytují kromě velkých českých firem zapojených do mezinárodní kooperace také mnohé příležitostí pro české malé i střední podnikatele s vizí. Ti by měli využít značné závislosti britského průmyslu na subdodavatelích a dále i z tendence nakupovat zpět v Evropě namísto Asie.
 

Vaším přirozeným partnerem pro expanzi na britském trhu je zahraniční kancelář CzechTrade Londýn.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.


Objektivní fakta o britské ekonomice v posledním období:

 • Za posledních 5 let bylo vytvořeno 2,3 miliony nových pracovních míst – jen v samotném hrabství Yorkshire bylo vytvořeno více pracovních míst než ve Francii.
 • V roce 2014 rostla britská ekonomika rychleji než kterákoliv jiná větší rozvinutá ekonomika světa.
 • Růst HDP v roce 2014 činil 2,8 % - nejrychlejší růst od roku 2006.
 • Obrovský britský deficit byl snížen na polovinu jakožto poměr k HDP – poklesl z astronomických 10,2 % HDP v roce 2009 na 4,8 % HDP v roce 2014.
 • Investice do britské ekonomiky rostly závratným tempem 7,8 %.
 • Britský export do zemí mimo EU poprvé převýšil export do EU.
 • Import do Británie z EU vykazoval též rostoucí tendenci (ve zboží vykazuje Británie s EU velký deficit, ve službách naopak přebytek).

Nejbližší související akce

DatumNázevMísto
2. 11. 2016 Advanced Engineering UK 2016 Londýn, Velká Británie
8. 12. 2016 Doing business in the UK Praha 1, Česká republika

Novinky z teritoria

DatumNázev
12. 6. 2016 Tesco se stahuje z Turecka
6. 6. 2016 Czech Republic – Country of the year at Subcon 2016 (7- 9.6, Birminhgham)
6. 6. 2016 Nejistota narůstá. Brexit by zasáhl hospodářství po celém světě

Kontakt