Vlajka Velká Británie

Ilustrační obrázek

Perspektivní obory

 • subdodávky pro letecký průmysl,
 • subdodávky pro automobilový průmysl,
 • stavebnictví a stavební materiály,
 • obnovitelná energetika,
 • obráběné komponenty a konstrukce z kovů,
 • design,
 • pivovarnictví,
 • tech průmysl. 

Služby exportérům

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

 

Desatero pro obchodování s Velkou Británií

Informace z teritoria

Velká Británie se po delší době opět vypracovala na druhou největší ekonomiku v Evropě. Po největší krizi od druhé světové války došlo po nástupu nové vlády v roce 2010 k řadě opatření mířících jednak ke konsolidaci alarmujících dluhů a jednak k větší flexibilitě britské ekonomiky, tak, aby trhy práce i zboží byly pružnější a lépe podporovaly business. Zasahování státu do ekonomiky se tak stále zmenšuje. Pomohlo pochopitelně i globální oživení. První pozitivní výsledky se dostavily v roce 2013, kdy byl znovu nastartován ekonomicky růst, který v roce 2014 již činil 2,8%. Byl tak nejsilnější ze všech velkých rozvinutých světových ekonomik. Pro rok 2015 se pak počítá s druhým největším růstem z celé skupiny G7. Pokud by se podařilo udržet současné tempo a stabilitu, není v dlouhém období vyloučené výrazné přiblížení nebo i předběhnutí Německa.

Ekonomika Spojeného Království záleží více než jakákoliv jiná evropská ekonomika na službách – ty tvoří 76 % HDP – především pak službách finančních. Průmysl vytváří pouze 13 % hrubého domácího produktu (HDP), nicméně v posledním roce začalo růst a je taženo především průmyslem automobilovým a leteckým, který je v celkovém objemu druhý největší na světě po Spojených státech. Stavebnictví začalo po letech velkého útlumu v roce 2014 prudce růst a jeho podíl tvoří 9 %, zemědělství pak 1 %.

Pro české firmy se nabízejí příležitosti v oblasti výše zmíněného automobilového a leteckého průmyslu, v podobě jak strojírenských subdodávek tak přímých Tier 1 dodávek. Za zaznamenání určitě stojí současná britská automobilová renezance, kdy byla vyrovnána rekordní výroba ze začátku 70 let. Symbolizována je zejména dynamickým globálním růstem britské skupiny Jaguar-Land Rover. Další příležitosti nabízí zejména energetika od jádra až po dotovanou zelenou energii, Hi Tech průmysl a Stavebnictví. Pro české firmy jsou zajímavé i tradiční obory jako pivovarnictví či výroba nábytku

Velká Británie patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery ČR. V posledních letech předběhla Francii a stala se 4. největším exportním trhem pro ČR. Ostrovy poskytují kromě velkých českých firem zapojených do mezinárodní kooperace také mnohé příležitostí pro české malé i střední podnikatele s vizí. Ti by měli využít značné závislosti britského průmyslu na subdodavatelích a dále i z tendence nakupovat zpět v Evropě namísto Asie.
 

Vaším přirozeným partnerem pro expanzi na britském trhu je zahraniční kancelář CzechTrade Londýn.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.


Objektivní fakta o britské ekonomice v posledním období:

 • Za posledních 5 let bylo vytvořeno 2,3 miliony nových pracovních míst – jen v samotném hrabství Yorkshire bylo vytvořeno více pracovních míst než ve Francii.
 • V roce 2014 rostla britská ekonomika rychleji než kterákoliv jiná větší rozvinutá ekonomika světa.
 • Růst HDP v roce 2014 činil 2,8 % - nejrychlejší růst od roku 2006.
 • Obrovský britský deficit byl snížen na polovinu jakožto poměr k HDP – poklesl z astronomických 10,2 % HDP v roce 2009 na 4,8 % HDP v roce 2014.
 • Investice do britské ekonomiky rostly závratným tempem 7,8 %.
 • Britský export do zemí mimo EU poprvé převýšil export do EU.
 • Import do Británie z EU vykazoval též rostoucí tendenci (ve zboží vykazuje Británie s EU velký deficit, ve službách naopak přebytek).

Nejbližší související akce

DatumNázevMísto
23. 7. 2017 Pure London Velká Británie
23. 7. 2017 Pure London DESIGN 2017/001D Londýn, Velká Británie

Novinky z teritoria

DatumNázev
2. 8. 2016 Česká účast na Farnborough International Airshow Trade 2016
12. 6. 2016 Tesco se stahuje z Turecka
6. 6. 2016 Czech Republic – Country of the year at Subcon 2016 (7- 9.6, Birminhgham)

Kontakt