Irsko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Působnost zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně je rozšířena i do Irska.

Informace z teritoria

IrskoIrsko

Aktuální informace o situaci v Irsku naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Obecné informace o teritoriu

Irsko je zemí, která v 90 letech definitivně dohnala svou zaostalost za Spojeným královstvím, když tempa růstu HDP dosahovala až 10 % za rok. Flexibilní trh práce, nízké daně (korporátní daň ve výši 12,5 %), angličtina a investiční pobídky, to vše stálo za irským ekonomickým zázrakem. Irsko zejména hodně těží z ekonomicky USA, kdy se stalo evropským sídlem pro firmy jako jako Dell, Apple, Google či Microsoft. Obecně IT průmysl a nové technologie jsou v Irsku velice silné.

Následně bylo však Irsko mohutně zasaženo finanční krizí v letech 2007/2008 a plně se zotavilo později než Spojené království. Od té doby však opět silně roste a nabízí tak významné příležitosti pro exportéry – pro rok 2019 se odhaduje růst 4,1 %, což by tak byl druhý největší růst z celé EU. K tomu je třeba započíst nezaměstnanost blížící se skvělým 5 %, reálnému růstu cen kolem 4% s inflací jen kolem 0,7 %  To vše činí z Irska jednu z nejvíce konkurenceschopných ekonomik Evropě.

Naopak slabinou je pokulhávající a poměrně zastaralá infrastruktura a dále hrozba Brexitu – v případě hard brexit by Irsko bylo nejvíce postiženou zemí z celé EU neboť napojení na UK je masivní.

Napojení na Spojené království je však také pro exportéry velmi přítažlivé: V Irsku, jakožto malému trhu panuje nižší konkurence než v UK a tak může také posloužit jakožto můstek a reference pro vstup na velmi náročný UK trh. To například platí pro obnovitelnou energetiku, kde se nově vláda rozhodla podpořit řadu technologií, naposledy obnovitelné teplo jako například spalování biomasy. To však neznamená, že by měl exportér tento vysoce vyspělý trh podcenit. Naopak – je nutné mít velmi důkladnou a precizní přípravy. První dveře, kam zaklapat, je CzechTrade. Příležitosti jsou zejména v těchto odvětvích:

 • IT
 • Stavebnictví
 • Vodohospodářství
 • Obnovitelná energetika včetně smart energetiky.
 • Elektrokomponenty a osvětlení
 •  Pivo

Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

IrskoIrsko
 1. Ostrovy si žádají vizi - ve Vaší komunikační a marketingové strategii se musí zrcadlit Vaše jasná vize. Ta může zahrnovat i promítnutí excell tabulky očekávaných zisků či přímo část business plánu. 
 2. Investujte do marketingu - Váš web by měl být přehledný, graficky zajímavý a jednoduchý. Ideální je vytvořit stránky specifické pouze pro ostrovní trh s koncovkou .com nebo .ie. Propagační materiály a sociální sítě - materiály mohou být hravé a vynalézavé, ale zároveň by měly působit decentně. Rozhodně se vyvarujte například spoře oděných modelek či lechtivých obrázků, byť by měly návaznost na produkt. 
 3. Váš šatník také jedná - V Británii je naprosto samozřejmé přijít na schůzku formálně a elegantně oblečen, nepodceňujte ani výběr obuvi, která musí být za všech okolností čistá a klasické fazony. Pánové - kvalitní a dobře padnoucí oblek s hezkou kravatou, dámy - decentní šaty či business kostýmek. V řadě odvětví, jako například IT, start up scéna či například pivovarnictví stačí i „smart jeans“ nicméně v sektorech jako zejména finančnictví však vždy zůstaňte u obleku.  
 4. Nepodceňujte přípravu na jednání - Na ostrovech považují čas za velmi drahý. Když si jej proto na vás irský subjekt najde, znamená to, že má zájem. Na schůzky choďte proto perfektně připraveni, a to jak po obchodní, tak technické stránce. Zejména větší irské společnosti přicházejí na jednání většinou v doprovodu technického pracovníka. Nezapomínejte, že druhou možnost se představit mít nebudete – Irové Vás vždy pozvou, jen když cítí business příležitost. Průzkumné schůzky se nekonají. 
 5. Jednejte v ostrovním duchu - Na schůzku přijďte vždy s mírným předstihem a samotné jednání zahajte neformálně pár odlehčenými a vtipnými větami, například o cestě na místo, dopravě či počasí. Vyhněte se politice, problematice menšin a partnerským vztahům. Po skončení schůzky rozhodně napište rychlý follow-up e-mail s poděkováním, shrnutím dohodnutých kroků a jejich následného plnění. 
 6. Samotné jednání - čas jsou peníze -  jednání je velmi konkrétní a přímé. Nejdříve představte produkt/službu, jeho unikátní vlastnosti (USP – Unique selling point), reference a následně vizi spolupráce na daném trhu, čeho chcete dosáhnout a jaké výhody by to mělo partnerovi přinést. Buďte otevření a v žádném případě nenadsazujte marže nad obvyklou úroveň. Britští partneři s rozhodovacími pravomocemi mají obvykle velmi dobrý přehled o nákladových položkách v různých regionech a může dojít ke ztrátě Vaší věrohodnosti. 
 7. Buďte zdvořilí - ptejte se, dávejte najevo, že nasloucháte, nepřerušujte protistranu, neveďte dlouhé monology. Rozkazovací způsob obejděte zdvořilejšími obraty, naučte se několik frází, které zjemňují nepříjemná sdělení.
 8. Pozor na Irské zmatky - Odlišné procesní zvyklosti a byrokratické průtahy Vás místy mohou nemile překvapit. Irský trh je velice konkurenční, ale i tak se objevuje  mnoho byrokratických potíží a Irové sami jsou někdy na rozdíl od Britů trochu zmatkáři. 
 9. Ireland vs United Kingdom - Spojené království představuje unii Angličanů, Skotů, Velšanů a Irů (Severní Irsko), nicméně Irsko (Irská Republika) je již od roku 1922 nezávislé, a proto si vždy předem zjistěte národnost partnera a podle toho ho oslovujte. Irové obecně nemají v lásce Angličany kvůli dlouhému období anglické nadvlády nad Iry a proto se vyvarujte příliš velkých projevů náklonnosti právě k Angličanům. Naopak vhodné je zmínit jak se Vám v Irsku líbí – Irové jsou velice hrdý národ. 
 10. Ice breaking“ versus „brick dropping“ - k prolamování ledů využít témat jako počasí nebo cesta. Další oblíbená témata  - krása Irska, Praha, kultura, sport, cestování, dovolené či národní nápoj -  pivo Guiness.; o své rodině můžete hovořit, ale nikdy se na ni protistranu nevyptávejte. Nenadnášejte témata dotýkající se politiky, historie, náboženství či přistěhovalectví. Zejména se pak vyvarujte jakékoliv zmínce o otázce Severního Irska, IRA a všemu, co s touto problematikou souvisí. 

Nejbližší související akce

Mise českých výrobců a dodavatelů pro hydroenergetiku do Skotska 2023 9. 5. 2023 - 12. 5. 2023 Prezentace firem
Velká Británie
Glasgow,
Velká Británie
Více informací
Automechanika Birmingham 2023 6. 6. 2023 - 8. 6. 2023 Veletrh
Velká Británie
Birmingham,
Velká Británie
Více informací
London Design Fair 2023 21. 9. 2023 - 24. 9. 2023 Veletrh Design
Velká Británie
Londýn,
Velká Británie
Více informací
UK Construction Week 2023 3. 10. 2023 - 5. 10. 2023 Veletrh
Velká Británie
Birmingham,
Velká Británie
Více informací
Advanced Engineering 2023 1. 11. 2023 - 2. 11. 2023 Veletrh
Velká Británie
Birmingham,
Velká Británie
Více informací