UDRŽITELNÝ DESIGN, inovativní materiály a jejich použití v souladu s principy cirkulární ekonomiky

Cestu k úspěchu tvoří několik aspektů, ke kterým přirozeně patří správné načasování, dobře zvolený produkt, dobrá kalkulace cen a kvalitní výroba. Významnou roli však hraje kvalita suroviny a jejich zpracování. Současný moderní design kromě klasických vlastností, jako jsou estetičnost, funkčnost, ekonomičnost, ergonomie nebo technická proveditelnost klade také důraz na minimalizaci negativních dopadů výrobků na životní prostředí. Důkazů, poukazujících na neudržitelnost současného přetíženého modelu neustále přibývá a není možné před nimi nadále zavírat oči.

Svět materiálů se neustále rozrůstá, jak se v něm ale orientovat?

Seminář představí základní rámec problematiky environmentální udržitelnosti v kontextu navrhování a výroby produktů a především jejich materiálového řešení. Vysvětlí principy cirkulární ekonomiky a důležitost uzavírání materiálových toků. Upozorní ale i na potenciální mezery tohoto konceptu a nástroje, které je pomáhají překonat. Dozvíte se, jakých chyb se firmy nejčastěji dopouští, když se snaží vyvinout “udržitelný” výrobek a ukážeme Vám způsoby, jak se těmto chybám vyvarovat. Přednáška se opírá o konkrétní projekty a případové studie ilustrující jednotlivé zmíněné principy.  Dozvíte se, proč vznikla mezinárodní síť materiálových knihoven matériO a jak Vám může pomoci ve Vašem podnikání.

HARMONOGRAM

12:45 – 13:00          REGISTRACE

  • Informace o možnosti získání finanční podpory na spolupráci s designéry z Adresáře designérů CzechTrade.

  • Kontext racionálního přemýšlení v navrhování produktů. Aneb myslet globálně jednat lokálně.

  • K čemu slouží MATERIÁLOVÉ KNIHOVNY, a jak Vám mohou pomoci?

  • INOVATIVNÍ MATERIÁLY a jejich použití pro udržitelný design. 

Tato akce je připravena ve spolupráci se společností matériO Prague. Mezinárodní síť knihoven materiálů matériO působí od roku 2000, kdy byla založena jako nezávislé informační a vzdělávací centrum zaměřené na inovativní materiály. Pobočky, které v současnosti sídlí v Praze, Paříži, Bruselu, Šanghaji a Soulu sdílí rozsáhlé materiálové know-how v podobě online databáze s více než 8300 materiály. Pražská pobočka matériO Prague, kterou provozuje společnost Happy Materials s.r.o., se zaměřuje na výukovou činnost v oblasti inovativních materiálů, souvisejících technologií a slouží také jako platforma propojující kreativní obory s vědou, výzkumem a samotnými výrobci materiálů.

Seminář je financován z interního projektu agentury CzechTrade „Design pro konkurenceschopnost“, který využívá prostředky OP PIK, program podpory Marketing a je určen pouze pro malý nebo střední podnik (MSP) dle Přílohy č. 1 Nařízení Komise (EU) č. 651/2014, jehož činnost je prokazatelně spojena s výrobou a službami realizovanými mimo NUTS 2 Praha.

 OPPIK-cj-bar.jpg

 

Přihlášení na akci

Vyplňte, prosím, níže uvedený formulář a my Vás budeme kontaktovat. Rezervace je platná až po potvrzení pracovníkem agentury CzechTrade.

Termín: 21. 9. 2020, 13:00- 16:00
Cena: 0 Kč

Objednatel

*
*
*
*
*
*
*
*

Kontaktní informace

*
*
*
*
*

Účastníci

*
*
*
*
*
Více o zpracování osobních údajů v agentuře CzechTrade se dozvíte zde.
Kód semináře: 3708
Termín: 21. 9. 2020
Druh akce: Odborný seminář
Místo konání: Centrum kreativních průmyslů UPPER, Nad Ovčírnou IV 3685, Zlín, Česká republika
Doba konání: 13:00- 16:00
Cena: 0 Kč
Stav akce: Hlaste se

Organizační garant

Mgr. Dostálová Monika
Mgr. Monika Dostálová
Vedoucí Exportního vzdělávání
monika.dostalova@czechtrade.cz T: +420224907532
M: +420724945728
Bc. Sedmerová Zuzana
Bc. Sedmerová Zuzana
Manažerka projektu Design pro konkurenceschopnost, CzechTrade
Knotková Eliška
Eliška Knotková
Eliška vystudovala fashion design, pracovala jako designérka pro britskou značku obuvi Bourgeois Boheme a její zájem o inovativní materiály ji přivedl do matériO Prague, kde nyní pracuje jako konzultantka. Věnuje se především materiálům, které mají snížený environmentální dopad a pomáhá tak klientům hledat udržitelnější materiálová řešení pro jejich projekty.
MgA. Lucie Trejtnarová
Lucie vystudovala Ateliér Designu Obuvi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Svou diplomovou práci zaměřila na využití inovativních materiálů s biodegradabilním potenciálem do procesu výroby obuvi s přístupem tzv. „Life cycle assesment“. Tento směr jí přivedl na Ateliér Produktového Designu UTB, kde nyní působí jako doktorandka. Ateliér funguje v režimu racionálního a kritického myšlení v navrhování produktů a přípravou studentů do praxe. Lucie též působí jako junior designérka a marketingová specialista pro mladou inovativní značku obuvi KAVE Footwear, která ve Zlíně vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů, a to, jak praví jejich motto „Lokálně bez morální kocoviny“.