Po Tel Avivu máme své zázemí i v Jeruzalémě

Datum: 26. 2. 2019    Související země:  Izrael Izrael

Na prestižním místě v jeruzalémské Cinematéce najdete nově Český dům Jeruzalém. Byl slavnostně otevřen nejvyššími představiteli obou zemí na konci listopadu a budou ho společně využívat agentury CzechTrade a CzechInvest, Česká centra a CzechTourism.

Posílení české přítomnosti v Jeruzalémě podpoří rozvoj spolupráce a utužování vztahů mezi Českou republikou a Izraelem v celém spektru činností včetně obchodu.

Agentura CzechTrade, která má již víc než pět let své zastoupení v Tel Avivu, si od tohoto kroku slibuje především rozšíření kapacit pro poskytování služeb českým podnikatelům a intenzivnější šíření povědomí o průmyslovém, obchodním, vědecko-technickém a investičním potenciálu České republiky v regionu.

Největší podobná událost v posledních letech
Český dům byl otevřen v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana a předcházelo mu Česko-izraelské obchodní fórum v Tel Avivu. Pořádaly ho CzechTrade a Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Hospodářskou komorou ČR, Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu, Federací izraelských obchodních komor (FIOK) a Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Fórum se setkalo s mimořádným zájmem izraelské podnikatelské veřejnosti. Navazujících B2B jednání se zúčastnilo více než 100 zástupců izraelských společností. Federace izraelských obchodních komor je označila za jedno z nejúspěšnějších bilaterálních fór roku 2018.

Během prezidentské návštěvy došlo k podpisu řady memorand a dohod o spolupráci mezi komerčními a státními či vědeckými organizacemi.

Izrael ve zkratce aneb
První dojmy po převzetí kanceláře

Lidi přijíždějící poprvé do Izraele často překvapí obrovská rozmanitost místní společnosti, třeba rozdíly mezi Tel Avivem a Jeruzalémem, prolínání Západu a Orientu, jiný pracovní týden (víkend je všeobecně v pátek a sobotu, ale v místech, kde žijí muslimové a křesťané, se to může lišit) a vliv náboženství na běžný život.

K věcem, co mne zde především zaujaly, patří pragmatismus, orientace na výsledek, šikovná sebeprezentace a sebejistota, místy hraničící až s arogancí a pocitem, že nikdo není lepší. A také flexibilita. Izraelci jsou schopní se rychle přizpůsobit měnícím se podmínkám a akceptovat i nestandardní postupy. Jsou také velmi mobilní, třeba za dobrou prací neváhají denně cestovat i dvě hodiny.

Výrazný dojem na vás udělá ekonomický, stavební, infrastrukturní a spotřební boom, spousta nových aut (přitom mnohdy pošramocených kvůli hustému provozu a malému rozměru parkovacích míst), očividně se rozvíjející elektromobilita, všudypřítomné technologické a industriální parky, viditelné prvky smart cities, výrazně méně tradičních velkých fabrik (jak jsme zvyklí od nás), nové technologie na každém kroku, ale přitom na mnoha místech a v mnoha oborech řada nedostatků. Zejména vás udiví nepružnost, zdlouhavost a nákladnost v bankovním systému nebo u mobilních operátorů či jiných služeb, často vás překvapí i nedostatečná údržba, někdy až laxnost a nezájem o detaily, nedodržování termínů a nedotahování věcí do konce. Zajímavé je, že některé místní firmy nemají příliš dobrý a aktuální web, ale o to intenzivněji se věnují sociálním sítím.

Kreativita, technologická zdatnost a vyhlášená izraelská „chucpe” (v tomto významu zdravá drzost, smělost) ženou řadu místních firem rychle kupředu.

Zdroj: Teda News, č. 1/2019
Autor: Jiří Mašata