České technologie pro peruánská velkoměsta

Datum: 28. 5. 2019    Související země:  Peru Peru

Bezpečnost na ulicích, pohodlná doprava, kvalitní urbanistická správa, používání dat, zjednodušení komunikace, zkrátka vše pro pohodlný život v moderním a čistém městě. To je smart city. Právě technologie pro chytrá města jsou jednou z oblastí, ve které se česká republika začíná v Peru rapidně profilovat.

Velvyslanectví ČR a kancelář CzechTrade v Limě evidují stoupající zájem od institucí, měst i soukromého a univerzitního sektoru o české know-how v informačních a komunikačních technologiích. Primátor Limy a starostové městských částí téměř desetimilionové metropole v loňské kampani poprvé v historii čelili poptávce od občanů po začlenění technologií smart cities. Aktivně se k této otázce postavily i přední peruánské vysoké školy. Nejznámější veřejná technická univerzita Universidad Nacional de Ingeniería založila mezinárodní inovační inkubátor smart cities. Také soukromá Univerzita ESAN vybudovala inkubátor pro ICT řešení městské dopravy a bezpečnosti.

V nejbližších měsících mají české firmy výjimečnou příležitost prosadit se na trhu jedné z nejstabilnějších ekonomik Latinské Ameriky. V květnu letošního roku byla za podpory velvyslance Pavla Bechného v Limě otevřena Czech-Peru Alliance for Business Innovation, tedy platforma na podporu uplatnění českých technologií v Peru. Jedním z jejích prvních úspěchů je navázání spolupráce v oblasti smart cities s již zmíněnou prestižní univerzitou ESAN. Ekonomická sekce velvyslanectví a kancelář CzechTrade v Limě společně českým exportérům nabízejí kompletní balíček služeb pro podporu vývozu a podnikání klíčových technologií v Peru. Vedle technologických inovací doporučujeme nabídnout inženýrská a ekonomická řešení, která dokážou vylepšit místní technologické podmínky.

Zdroj: Technický týdeník
Autor: Umil Ulrych, Vladislav Michalčík