CzechTrade na MSV v Brně - poprvé společně pod jednou střechou s 12 institucemi nabízejícími pomoc pro všechny fáze podnikání

Datum: 2. 10. 2019    Související země: 

Na 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně čekají návštěvníky v druhém říjnovém týdnu mimo jiné dvě premiéry. Hned třináct státních institucí bude poprvé soustředěno do jedné společné expozice. A zahraničním hostům se ČR představí pod novou značkou Země pro budoucnost.

Součástí programu veletrhu bude tradiční Meeting Point, kde mohou podnikatelé na jednom místě osobně konzultovat s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade

vizualizace-MSV2019-(1).JPGHlavní téma letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (MSV) je zvoleno nanejvýš vhodně. Je jím Průmysl 4.0 a digitální továrna. Téma se tak ideálně potkalo s oficiálním uvedením nové značky Czech Republic: The Country For The Future, pod níž chce naše země od nynějška před světem budovat svou image. Očekává se více než 1 600 vystavovatelů. Z toho zhruba polovina by měli být zástupci českých firem, kteří budou moci na konkrétních technologiích demonstrovat, že český průmysl má k budoucnosti a Průmyslu 4.0 dobře nakročeno.

Brněnský strojírenský veletrh je tradičně pro tuzemský průmysl vrcholem sezony a letos čeká vystavovatele i ostatní návštěvníky, kterých bývá na MSV každoročně více než 80 tisíc, ještě další novinka. Celkem třináct českých státních institucí podporujících podnikatele se totiž poprvé představí v jedné společné expozici. Ta i v názvu využije už zmíněného brandu a zájemci ji najdou v pavilonu Z pod názvem „Česká národní expozice: The Country For The Future“. Na jednom místě budou mít české firmy možnost využít služeb všech přítomných institucí a budou se na ně moci obrátit s dotazy ke kterékoli fázi podnikání – od inovativního nápadu přes jeho realizaci až po export technologií do zahraničí. Česká národní expozice na MSV vyrostla na myšlence vládní strategie, která chce Českou republiku na základě jejího ekonomického potenciálu a vyspělého průmyslu vynést do roku 2030 mezi evropské inovační lídry.

02a-DSC_6047.JPGFirmám budou k dispozici ředitelé kanceláří CzechTrade

Na společné národní expozici v pavilonu Z bude po celou dobu veletrhu, tedy od 7. do 11. října, probíhat pestrý doprovodný program zahrnující semináře, workshopy a panelové diskuse. Stěžejní akcí CzechTrade bude již tradiční Meeting Point, kde firmy mohou konzultovat své konkrétní exportní záměry s řediteli vybraných dvaceti zahraničních kanceláří CzechTrade. Akce bude probíhat po celý den ve středu 9. října přímo ve společných prostorách národní expozice. Zaměření na soudobý trend inovací ještě podtrhnou dva veletrhy, které se budou v Brně konat souběžně s MSV. Jde o přehlídky Transport a Logistika a veletrh Envitech. Jeho hlavním tématem je letos cirkulární ekonomika, tedy šetrné nakládání se zdroji a jejich maximální využití s minimem odpadu. I tento veletrh by mohl umocnit image Česka jako země pro budoucnost, protože v oblasti recyklace, odpadového hospodářství či zelených technologií patří české firmy také ke světové špičce.

Z doprovodného programu CzechTrade vybíráme:

Úterý 8. října

9.30–12.00, RHK Brno, Výstaviště
Doing Business Velká Británie a Francie
Jaká je současná ekonomická situace v UK a ve Francii a jaké výzvy přinášejí exportérům? Jak zahájit expanzi na tyto trhy a jste opravdu exportně připraveni?
Ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade na konferenci představí aktuální trendy a příležitosti. Poukáží, jak si vybrat obchodního partnera a jak se připravit na jednání. Upozorní na kulturní odlišnosti, a jak nepokazit obchodní partnerství. Také bude prostor pro individuální konzultace.

13.00–16.30, RHK Brno, Výstaviště
Kazachstán, Ukrajina a Ázerbájdžán – slibné trhy pro český export
Konference představí tři země z pohledu obchodování – příležitosti, kulturní zvyklosti nebo jak najít, zaujmout a udržet si tamní obchodní partnery. V závěru programu bude dostatečný prostor pro individuální konzultace s přednášejícími.

14.00–16.00, České národní expozice: The Country For The Future, Pavilon Z
Exportní příležitosti pro moderní energetiku
Jaké jsou světové trendy v energetice? Seminář na téma dekarbonizace ekonomiky, exportních příležitostí a financování aktivit v zahraničí.

Středa 9. října

9.30–17.00, České národní expozice: The Country For The Future, Pavilon Z
Meeting Point CzechTrade
Jak na export do dvaceti zemí světa? Českým firmám, které chtějí do světa, poradí zahraniční pracovníci agentury CzechTrade, kteří opět po roce zavítají do Brna na MSV.
Zahraniční zástupce tradičně doplní specialisté Klientského centra pro export. Nebudou chybět ani informace o společných účastech na veletrzích z projektů NO VUMM, NO VUMM KET a podrobnosti o podpoře průmyslového designu z projektu Design pro export.

10.30–12.00, České národní expozice: The Country For The Future, Pavilon Z 
Jaké možnosti mají české firmy v Indii?
Prezentace projektu Český průmyslový klastr v jihoindickém Bengalúru, jehož účelem je zjednodušit českým malým a středním podnikům vstup na indický trh. Na semináři budou představeny výrobní a kancelářské prostory, zázemí i instituce a odborní pracovníci angažovaní v projektu poradí, jak se do klastru zapojit.

Čtvrtek 10. října

9.15–12.30, České národní expozice: The Country For The Future, Pavilon Z
Udržitelný design, inovativní materiály a jejich použití v souladu s principy cirkulární ekonomiky
Jste designér nebo výrobce a kladete si otázku, jaké materiály zvolit? Chcete minimalizovat stopu, kterou zanechává výroba produktů na životním prostředí? Zajímají vás materiálové a technologické inovace, které mohou odpady přeměnit na hodnotné zdroje? Pak navštivte seminář zaměřený na udržitelnost, inovativní materiály a jejich použití v souladu s principy cirkulární ekonomiky.

Více informací a registrace na akce na webu www.czechtrade.cz/kalendar-akci.

13 státních institucí v České národní expozici v pavilonu Z

 • Ministerstvo průmyslu a obchodu
 • Ministerstvo zahraničních věcí
 • Ministerstvo obrany
 • Agentura na podporu obchodu CzechTrade
 • Agentura pro podnikání a inovace
 • Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
 • Česká exportní banka
 • Česká rozvojová agentura
 • Českomoravská záruční a rozvojová banka
 • Exportní garanční a pojišťovací společnost
 • Technologická agentura ČR
 • Úřad průmyslového vlastnictví
 • Strojírenský zkušební ústav

Zdroj: Technický týdeník, 18/2019
Autor: CzechTrade