Na MSV se Česko představilo jako země pro budoucnost

Datum: 21. 10. 2019    Související země: 

Strojírenský veletrh v Brně přivítal letos téměř 1700 vystavovatelů, z nichž polovina přijela ze zahraničí. Velký zájem měly firmy z Německa, Číny, Indie či Maďarska

Počátkem října přišel vrchol tuzemské strojírenské sezony. V Brně se konal už 61. ročník tradičního Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), který je největší veletržní akcí ve střední Evropě. Letos na něj dorazilo 1660 vystavovatelů ze 30 zemí světa. Ze zahraničí přijela polovina všech zúčastněných firem. Plocha, na níž vystavovatelé svou produkci představili, přesáhla 41 tisíc metrů čtverečních. Veletrh také vytvořil nový rekord, když se na něm konalo plných 91 doprovodných akcí. To znamenalo více než 200 hodin seminářů, konferencí či obchodních setkání. 

Hlavní téma ročníku znělo Digitální továrna. Veletrh tak odrážel trend směřující k Průmyslu 4.0 a digitalizaci. Tahounem byly jak tradiční obráběcí a tvářecí stroje, tak i oblasti automatizace, elektroniky a měřicí techniky.
Co se týče zahraničních firem, nejvyšší zájem byl tradičně z Německa. Téměř stovka firem přijela ale také z Číny a přes padesát vystavovatelů dorazilo z Indie. Zajímavostí byla vůbec první oficiální expozice Maďarska.
Samotná Česká republika také poprvé nabídla jednotnou národní expozici, na níž bylo zastoupeno hned 13 státních institucí. Podnikatel tudíž mohl dostat v české expozici ucelenou radu pro všechny fáze podnikání. Mottem české národní expozice se stal slogan, pod nímž chce Česko nadále budovat svou image před světem. Zní: The Country For The Future. V souladu s tímto sloganem se také doprovodné akce pořádané českými institucemi často zaměřily právě na inovace, digitalizaci či Průmysl 4.0.
MSV-stanek-otevreni-300.jpg
Premiér Andrej Babiš, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr zahraničí Tomáš Petříček s dalšími kolegy z vlády otevřeli v pavilonu Z Českou národní expozici Czech Republic: The Country For The Future. Historicky poprvé pod jednou národní střechou se představila hned třináctka státních organizací.
Mezi témata české expozice patřilo mimo jiné oběhové hospodářství, moderní energetika, elektromobilita, export i startupy. „O témata v naší expozici Czech Republic: The Country For The Future byl obrovský zájem. Podpořili jsme soutěž mladých strojařů, vydražili 3D sochu, která vzešla z mezinárodní studentské soutěže, a setkali se se stovkami podnikatelů. Ukázali jsme, že Česká republika je zemí pro budoucnost,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

MSV-socha-250.jpgUnikátní 3D sochu Kaleidoskop z recyklovaného PET materiálu získala v aukci Alice Undus (druhá zleva) ze společnosti Aero Vodochody Aerospace. Výtěžek z dražby ve výši 166 tisíc korun převzala Kateřina Nováková (vpravo) ze startupu PET-MAT. Sochu v rámci soutěže navrhla studentka ČVUT z Turecka Ekin Ünlü (vlevo).

MSV-CI-250.jpgCzechInvest uspořádal v České národní expozici The Country For The Future panelovou diskusi, na níž vystoupili představitelé investičních agentur z České republiky (CzechInvest), Slovenska (Slovak Investment and Trade Development Agency) a Polska (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) a představitel maďarského velvyslanectví v Praze. Zástupci všech čtyř zemí se shodli na tom, že je potřeba podporovat investice s vyšší přidanou hodnotou, systém duálního vzdělávání a spolupráci firem s vědeckými institucemi. Patrik Reichl (vlevo), pověřený řízením agentury CzechInvest, přiblížil, jaké změny přináší novela zákona o investičních pobídkách. Česko podle něj přechází od podpory takzvaných montoven k investicím s vyšší přidanou hodnotou, které se zaměřují na vědu a výzkum a které mají potenciál zvýšit kvalitu života lidí přímo v místě investice.

MSV-konf-250.jpgDruhý den veletrhu zorganizoval CzechTrade dvě exportní konference. Ta dopolední byla zaměřena na Velkou Británii a Francii, ta odpolední na Kazachstán, Ukrajinu a Ázerbájdžán. Zahraniční zástupci CzechTradu společně s ostatními přednášejícími poskytli komplexní pohled na jednotlivé země a představili českým exportérům aktuální exportní příležitosti.

MSV-MP-CT-250.jpg
V prostorách české národní expozice proběhl Meeting Point CzechTrade. Na sto podnikatelů konzultovalo své exportní plány s vedoucími dvaceti zahraničních kanceláří CzechTrade. Nechyběl ani prostor pro konzultace k projektům spolufinancovaným z fondů EU (Design pro export a společné účasti na zahraničních veletrzích) či z Klientského centra pro export.
Ministr Karel Havlíček společně s Ivanem Kameníkem z indické pobočky CzechTrade a zástupci AMSP a firmy LIKO-S prezentoval v seminární části národní expozice unikátní projekt Czech Industrial Cluster. Klastr v metropoli Bengalúru se stává základnou pro české firmy, které tím získávají halové a kancelářské prostory, laboratoře či výzkumná pracoviště přímo v srdci Indie.
 

Zdroj: Export a podnikání, 10/2019
Autor: Tomáš Stingl