SAE: Region MENA rozjíždí miliardové projekty v energetice

Datum: 22. 11. 2019    Související země:  Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

Mozaika ze světa: Přinášíme zprávy o byznysu ve světě a příležitostech pro české vývozce od ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade.

V souvislosti s rozvojem regionu Středního východu a severní Afriky (MENA) jsou plánovány další projekty v energetickém sektoru. Také českým firmám se otevírají nové obchodní příležitosti. Existují reálné šance na úspěch s ohledem na tradici českého energetického průmyslu i zajímavé reference, na něž se naše společnosti mohou odvolat.

S celkovou cílovou částkou ve výši 859 miliard dolarů se v regionu MENA jedná o projekty ropného, plynárenského a petrochemického průmyslu. Mnohé už jsou ve stadiu realizace, další se plánují. Projekty v hodnotě 283 miliardy dolarů jsou zaměřeny na to, aby státy v regionu byly schopny pokrýt narůstající poptávku v nadcházejících dvou desetiletích. Podle odhadů má denní spotřeba ropy do roku 2040 vzrůst o deset milionů barelů denně. Nárůst spotřeby plynu je ve stejném časovém horizontu odhadován na 40 procent, u produkce petrochemického průmyslu dokonce na 60 procent.

Nedávné průzkumy ukázaly, že nejvíce prostředků na nové aktivity v ropném a plynárenském sektoru vynakládá saúdskoarabská firma Aramco. Aktuálně se jedná o projekty ve stadiu realizace s hodnotou dosahující 31 miliard dolarů.

Zdroj: Export a podnikání 11/2019
Autor: Michal Nedělka, CzechTrade Dubaj

Soubory ke stažení