Jižní Korea: Obchodní právo je příliš přísné, míní Evropané

Datum: 10. 2. 2020    Související země:  Korejská republika Korejská republika

Evropská obchodní komunita v Jižní Koreji vyzvala k úsilí o vytvoření podnikatelského prostředí příznivého jak pro korejské, tak i pro zahraniční firmy. Přitom zmínila rostoucí číslo trestních obvinění a předpisů překážejících zahraničním investicím.

Podle Michaela Reiterera, velvyslance EU v Koreji, jsou tamější zákony velice přísné, zvláště pak pro zahraniční firmy. Na ty jsou uplatňována tvrdší regulační opatření. Velvyslanec také podotkl, že zahraniční firmy vnímají, že jsou častěji podrobovány vyšetřování. Někdy se setkávají s tím, že jsou trestně stíhané, ačkoli jednají s dobrými úmysly.

Andrew Kim, ředitel oddělení vnějších vztahů v Mercedes-Benz Korea, dodává, že trestnímu stíhání podléhají i malé přestupky spojené s certifikací či cly. Velcí podnikatelé se také shodují, že Korea má příliš mnoho regulací bránících v podnikání a investicích.

Evropská obchodní komora v Koreji (ECCK) vydala kolektivní vyjádření. Dokument zahrnuje nejzásadnější problémy a návrhy na jejich zlepšení ve 20 různých odvětvích.

Zdroj: Český export a podnikání, 1-2/2020
Autor: Hana Němcová, CzechTrade Soul