Jak nám agentura CzechTrade pomohla v zahraničí

Datum: 16. 3. 2020    Související země:  Bulharsko Bulharsko, Itálie Itálie, Maďarsko Maďarsko, Polsko Polsko, Rumunsko Rumunsko

Jak se může menší firma dostat na cizí trh a tam uspět? Potřebuje spolehlivého, znalého, prostě účinného pomocníka. Pokud se obrátí na regionální kancelář CzechTrade, udělá ten nejrozumnější krok. Hovořil o tom jednatel společnosti MORAM CZ, s.r.o., Antonín Koplík.

Vaše společnost dlouhodobě spolupracuje se státní agenturou CzechTrade na zahraničních trzích. Jak jste společně začínali, čím si vás získala a proč dál využíváte její služby?
Začali jsme zpočátku nenápadnou spoluprací v Polsku, která velmi rychle nabrala obrátky a „objevili“ jsme agenturu CzechTrade. Jako výrobce kabelových vleků pro transport kabelových cívek jsme sondovali, jak se dostat na polský trh. Velmi mne překvapila příjemná cenová politika služeb CzechTrade, ale vše je o lidech. Jiří Banot, který byl tehdejším ředitelem kanceláře v Polsku, nám velmi výrazně pomohl nejen se vstupem na trh, ale zejména s pochopením myšlení polských firem, zvyky, očekáváními, a naopak varoval před zbytečnými výdaji. Po několika měsících se nám společně podařilo realizovat první a zároveň vysoce nadstandardní zakázku na vysokotonážní kabelové vleky pro společnost Energa Polska.

Dalším státem, kde jsme se přesvědčili o vysokých kvalitách zaměstnanců CzechTrade, je Maďarsko. Náš výrobek na opravy asfaltových komunikací INFRASET se zejména díky osobnímu nasazení Tibora Biala a Dory Egressy během první prezentace, a to přímo pro metropoli Budapešť, ihned prodal. Následovalo několik prezentací, které byly ze strany CzechTrade profesionálně připraveny, a je nesporné, že díky znalosti místního prostředí se prodej naší technologie rozběhl de facto okamžitě.

Po několika letech spolupráce máme nejen dceřinou společnost, ale díky CzechTrade prodáváme v Maďarsku i technologii INFRA - WEED na ekologickou likvidaci plevele, a zejména prvky Smart City. Díky skvělé spolupráci CzechTrade a obchodního rady Petra Michálka jsme získali zakázku na čtyři Smart zastávky MHD, realizaci Smart Altánu Vin4m v rámci programu Interreg HU-SK a další prvky Smart City.

Příkladná spolupráce je také v Bulharsku, kde jsme díky asistenci CzechTrade získali dealera a na mezinárodním strojírenském veletrhu v Plovdivu zlatou medaili pro INFRASET. Aktuálně také řešíme spolupráci s kanceláří v Miláně.

Obecně velmi kvitujeme erudovanost a pracovitost ředitelů kanceláří, znalost teritoria a zvyklostí a nasazení pracovníků a jejich nejen tah na branku, ale umění dávat góly.

Doporučil byste CzechTrade dalším vývozcům, třeba i malým firmám, co o exportu teprve uvažují?
Rozhodně. Důvodem je zejména ušetření času a nákladů. Za nízké poplatky získáte zkušenosti, kontakty, a zejména skutečné možnosti prodat výrobky v reálném čase. Kanceláře působí v místech dlouhodobě a pracovníci mají osobní vazby na spoustu institucí a podnikatelů. Jejich zkušenosti nám pomohly nejen s prodejem, ale i designovou úpravou pro danou zemi, obsahem textů v letácích a například i cenovou politikou.

Co musí mít česká firma, aby uspěla nejen doma, ale i za hranicemi?
Tím základem je výrobek, jehož přidané hodnotě musíte věřit vy a umět o tom přesvědčit ostatní. Ke spolupráci s CzechTrade doporučuji především přípravu. Ideální je navštívit meeting point nebo jiné exportní vzdělávání. Získat zkušenosti a připravit kvalitní zadání pro pracovníky agentury. A trpělivost! V některých státech to funguje opravdu jinak než u nás. Doporučuji také využívat nabídky na společné stánky na veletrzích. Ušetříte peníze, vše je stoprocentně připraveno a je zajištěna asistence.

Ve výrobním portfoliu vaší společnosti zaujme INFRASET TOPAS, technologie chráněná patentem. K čemu slouží a komu je především určena?
INFRASET je námi vyvinutá a vyráběná technologie pro obce a města na opravy asfaltových komunikací. Jde o přívěsný vozík, na kterém je kromě infrazářičů také vše další potřebné pro okamžitou opravu výtluků. Obec může celoročně opravovat silnice a chodníky okamžitě a za minimální náklady. Ušetří nejméně 10 000 korun každý den (materiálové náklady na m2 jsou asi 40 Kč, za hodinu opraví 4–5 m2. Firmě platí obec zhruba 650 Kč/m2). Oprava je bezspárová, trvanlivá a využívá opakovaně vyfrézovaný recyklát. Opravené místo je okamžitě pojízdné a lze ho zatěžovat jako standardní silnici. INFRASET získal 2. místo v soutěži E.ON ENERGY GLOBE. Nyní INFRASET využívá téměř 500 obcí v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Bulharsku.

Jaké máte plány, co vám dělá radost a co nejvíc svazuje ruce při práci?
Nyní se soustředíme na rozšíření dealerské sítě INFRASET do Itálie, Rumunska, Litvy a Srbska. Významně se zaměřujeme také na prvky Smart City. Náš chytrý altán Vin4m (designový altán s fotovoltaikou, dotykovým 55“ interaktivním informačním panelem, zelenou střechou, nabíječkami pro mobilní telefony, wi-fi zdarma, natřený nanonátěry z venku i z vnitřní strany a nabíječkami na elektrokola) budeme dodávat do obcí ČR, SR a v Maďarsku, připravujeme projekty do Rakouska a Německa v rámci přeshraniční spolupráce. V Maďarsku budeme realizovat jako první elektronické úřední desky pro obecní úřady.

Jsme velmi rádi, když INFRASET dělá v obcích opravdu radost. Spoří peníze, výsledek je ihned vidět a občané jsou velmi spokojení s viditelným zvelebováním obce. Vzhledem k tomu, že zákazníky jsou především obce a města, je občas komplikované prosadit v zastupitelstvu nákup našich výrobků. Zejména v zahraničí proto velmi oceňujeme pomoc CzechTrade s budováním značky a získáváním důvěry v municipalitách.

Zdroj: Prosperita
Autor: Pavel Kačer