Obavy korejských podnikatelů z koronaviru

Datum: 27. 2. 2020    Související země:  Korejská republika Korejská republika

Jižní Korea je zatím v Asii druhou nejpostiženější zemí. Také Korejci ruší plánované akce. Veletrh SEMICON, který měl proběhnout v únoru 2020, kde byla plánována účast několika českých firem, byl odvolán bez náhrady.

„Vzhledem k velmi proměnlivé situaci a rostoucímu počtu nakažených v Koreji se obecně akce ruší, nebo organizátoři těch pozdějších (od dubna dále) zatím nevyjádřili stanovisko nebo posouvají termíny,“ prozrazuje Hana Němcová, ředitelka sdílené zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Jižní Koreji.

Strojírenský Veletrh SIMTOS (první týden v dubnu) má dát prohlášení příští týden, chce se ho účastnit strojírenský svaz. Elektro a ICT akce World IT show (první týden v květnu) zatím ponechává původní termín a AI EXPO Korea (druhá polovina května) se zatím nepřesouvá ani neruší s tím, že podle aktuální situace se ještě vše může změnit.

„Tyto dny jsou pro Koreu kritické, v následujících zhruba deseti dnech se má ukázat trend šíření nákazy – buď stagnace a nižší počet nových případů nebo naopak nárůst v nových ohniscích. Pořadatelé dubnových a pozdějších akcí proto ještě vyčkávají,“ doplňuje Hana Němcová.

Také do Koreje už české podniky odkládají nebo ruší své cesty. Na plánované jarní akce váhají čeští podnikatelé s přihlašováním a rozhodnutím právě kvůli obavám z vývoje nákazy v Koreji.

Hana Němcová navíc připomíná, že je Korejská ekonomika silně závislá na Číně (jde o nejvýznamnějšího obchodního partnera pro export i import). „Zpomalení výroby v Číně se tedy značně projevuje i v korejské ekonomice – hlavním konglomerátům jako Hyundai nebo Samsung výpadky a zpoždění  v dodavatelském řetězci způsobují značné škody,“ říká Hana Němcová.

Korejský sektor služeb je značně závislý na turistech a studentech z Číny. Některým korejským aerolinkám může výrazné omezení spojů do Číny způsobit fatální následky. Některé aerolinky nebo i jiné firmy musely propustit stovky zaměstnanců na neplacené volno domů a je otázka, kdy a jestli se situace vrátí do původního stavu.

„Většina korejských velkých firem dala v těchto dnech zaměstnancům home-office, upravují pracovní dobu kvůli dopravní špičce a davům v MHD a eliminovali tak šíření nákazy mezi zaměstnanci. Ruší se také schůzky a některé firmy nedovolují vstup cizincům do svých budov nebo při vstupu procházejí termovizí a je jim měřena teplota. Vzhledem k tomu, že preventivně byly zatím na týden až dva uzavřeny školy a školky, zaměstnanci se často musí starat o děti a práci z domu vítají. Dočasně jsou zavřená některá muzea, galerie a jiné veřejné prostory, nebo mají omezenou otevírací dobu. Restaurace a obchody i veřejná doprava normálně fungují. Masové zásobování domovů potravinami neprobíhá. Korea le zakázala vývoz roušek, čistících a dezinfekčních prostředků,“ shrnuje Hana Němcová situaci v zemi.

CzechTrade nicméně nemá informace o tom, že by se rušily kontrakty mezi českými a korejskými firmami. Pravděpodobné je ale zpomalení dodávek.

Koronavirus v Číně může být podle Hany Němcové paradoxně příležitostí pro české podniky – korejská vláda a ekonomové začínají volat po diverzifikaci obchodních partnerů a zbavení se závislosti na Číně a Japonsku, se kterým je Korea v obchodní válce již od léta 2019. „Myslím, že teď bude korejská ekonomika opět více zaměřená na podporu domácích korejských MSP a také více otevření spolupráci s jinými zeměmi, včetně EU. I když je Korea historicky značně protekcionistická země, tato situace by mohla pomoci aspoň částečně uvolnit bariéry vstupu na trh pro země Unie,“ doplňuje.

Zdroj: BudinessInfo.cz
Autor: Jakub Procházka