Švédové kvůli viru nepanikaří, postupují pragmaticky, říká Tomáš Rousek

Datum: 23. 3. 2020    Související země:  Švédsko Švédsko

„Prioritou Švédska je ochrana seniorů a masivní podpora ekonomiky,“ říká Tomáš Rousek, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie. V rozhovoru také informuje o tom, jak tato kancelář v době pandemie funguje a co může českým exportérům momentálně nabídnout.

Jaká je situace ve Švédsku?
Strohou řečí čísel: k dnešnímu dni (23. března) je potvrzených 2046 případů nakažení koronavirem a 25 osob, převážně vysokého věku, již bohužel zemřelo. Číslo nakažených nicméně nemusí být přesné, protože Švédsko upouští od plošného testování osob s podezřením na nákazu. V praktickém životě to znamená, že osobám s nachlazením či pouze zvýšenou teplotou se doporučuje zůstat doma a léčit se jako v případě normální chřipky.

Co švédskou vládu vede k tomuto přístupu?
Rozhodla se, že zvolí jinou strategii než většina států Evropské Unie. Podle prohlášení premiéra Stefana Löfvena není v silách země podchytit všechny případy nakažení, a pozornost a péče se tak dostane primárně osobám staršího věku. U ostatní populace vláda předpokládá, že u nakažených lidí dojde k takovému průběhu onemocnění, které zvládnou bez větších potíží a následků. A naopak, čím víc osob se nakazí, tím větší imunitu získá celá společnost. Podporou zaměstnavatelů se pak snaží vláda dostat co nejvíce nemocných lidí co nejdříve do domácího ošetření.

Jaká jsou tedy praktická opatření?
Jsou zakázána shromáždění nad 500 lidí, jinak je volný pohyb osob po městě. Lidé chodí do práce, na procházky do přírody, pohybují se bez roušek či masek. Restaurace a kavárny jsou otevřené, školy a školky zatím fungují. Pokud bude nutné je zavřít, je vytipováno 12 oborů, kde budou mít rodiče dětí zajištěnu státní péči o děti (zdravotnictví a další služby, průmysl a obchod).

Nutno ovšem říct, že lidé ve Švédsku stejně najeli na opatrný režim. Přibývá lidí, kteří pracují z domova, kulturní a společenské akce jsou vesměs zrušeny, a město je přes den poloprázdné a večer prázdné. A navíc nikdo neví, jak se situace změní v nejbližších dnech, kdy by měla Švédsko zasáhnout epidemie v plné síle.

Jak místní lidé situaci snášejí?
Pokud mohu soudit, tak většinou velmi klidně a trpělivě. Jejich mentalita už je taková, že nikdy nic zásadně neřeší v emocích, a soustřeďují se na promyšlené řešení problému. K jejich klidu přispívá i vláda a král, kteří se těší velké důvěře lidí.

Pojďme k ekonomice. Předpokládáme, že současná situace bude mít na hospodářství velký dopad stejně jako všude jinde v Evropě. Má vláda připravená opatření na zmírnění krize?

Ekonomika je vedle starosti o seniory prioritou číslo jedna. Vláda připravila ve shodě se dvěma opozičními stranami základní opatření, která hned ve čtvrtek švédský parlament schválil. Hlavní opatření vládního balíčku jsou proplácení i prvního dne nemocenské, výplata 90 procent mzdy po dobu 14 dnů nemoci, přičemž vláda proplatí zaměstnavatelům polovinu těchto částek.

Švédský přístup je silně pragmatický, možná až seversky strohý, ale velmi praktický. Se vzniklou situací nikdo nic nenadělá a je třeba ji pouze klidně a bez větších emocí řešit.

Podpora se bude vyplácet i živnostníkům. Kromě toho uvolnila Švédská centrální banka 500 miliard švédských korun na bezúročné půjčky a dalších 250 miliard na nákup obligací podniků. K této okamžité reakci mohla vláda sáhnout i proto, že švédský státní rozpočet je dlouhodobě přebytkový a prostředky mohly být tedy uvolněny okamžitě ze státních rezerv.

Zcela prakticky. Fungují švédské podniky?
Jak které. Větší podniky zavírají provoz (Volva, Scania), protože kromě potíží s odbytem je u nich delší dodavatelský řetěz, který se zastaví. Malé a střední podniky se v určité míře snaží fungovat, ale stále víc lidí zůstává doma na „home-office“. Otázkou také je, zda nebude švédská vláda přeci jen vývojem situace donucena změnit svoji strategii a přikročit k větším restrikcím.

A co fungování kanceláře CzechTrade ve Stockholmu?
Náš personál v současnosti pracuje v režimu „home-office“, ale kromě mapování situace se samozřejmě věnujeme všem probíhajícím zakázkám v míře, kterou stávající situace dovoluje. Není sice možné sjednávat schůzky a plánovat cesty českých podnikatelů do Skandinávie, ale základní průzkumy trhu a ověřování zájmu o výrobky je možné provádět i s pomocí internetu a telefonu.

Máte co nabídnout i novým zájemcům o trh, kteří budou hledat odbytiště pro své výrobky a nechtějí čekat, až se vrátí život k normálu?
Jsme samozřejmě připraveni pomoci, jak bude v našich silách. Jednak budeme okamžitě poskytovat individuální poradenství v malém rozsahu, které bude obsahovat základní screening trhu v daném oboru klienta, hrubou analýzu konkurence, zaslání omezeného počtu kontaktů na potenciální obchodní partnery a orientační ověření zájmu u malého počtu firem. Podle vytíženosti pak budeme poskytovat i služby většího rozsahu. Zaručit okamžitý odbyt nikomu nemůžeme, ale pokud na to budou mít české firmy kapacitu, tak rozhodně doporučujeme nečekat s pokusem oslovit místní trh, a začít – i s naší pomocí – ihned.

Chtěl byste vzkázat něco „švédského“ českým podnikatelům pro inspiraci?
Švédský přístup je silně pragmatický, možná až seversky strohý, ale velmi praktický. Se vzniklou situací nikdo nic nenadělá a je třeba jí pouze klidně a bez větších emocí řešit. Nikdo nepanikaří a lidé spíš přemýšlejí, jak nynější stav využít ve svůj budoucí prospěch. Vždyť i švédský životní koncept přiměřeného života „lagom är bäst“ je založen na principu skromnosti, pokory a chování v souladu s přírodou. A když je dlouho dobře, tak vždycky může být i hůř.

Zdroj: BusinessInfo.cz
Autor: redakce