Firma ZEBR: S inovacemi ke světovému prvenství

Datum: 28. 5. 2020    Související země:  Kolumbie Kolumbie, Mexiko Mexiko

Firmě z moravských Milovic se vyplatilo vsadit na inovativnost a vlastní know-how. Za třicet let od svého vzniku se stala světovým lídrem v produkci strojů na výrobu stínící techniky. Své výrobky dnes vyváží do desítek zemí.

Největší inspirací jsou pro nás zákazníci
Tržní prostředí vypadalo v Česku v 90. letech jinak než dnes, cesty k úspěšnému podnikání ale vedou stále stejným směrem.

obr3-ZEBR.jpg„Firmy dnes vznikají podobně jako dříve – od počáteční myšlenky k realizaci. Stejně jako tehdy jde stále o dobrý podnikatelský nápad a způsob, jak ho prosadit. Vždy je potřeba najít ty správné cesty, pochopit trh a zejména zákazníky,“ říká František Zelinka, zakladatel a majitel firmy ZEBR.

ZEBR je dnes známý jako inovativní firma s vlastním know-how, která sází na průmysl 4.0 i výše zmíněnou odpovědnost (nejen) k životnímu prostředí.

„Uvědomujeme si, že být inovativní společností neznamená inovovat pouze produkt, ale veškeré technologie a procesy ve firmě, a to neustále. V oblasti našich produktů jsou pro nás největší inspirací samotní zákazníci, kteří za námi přicházejí se svými nápady a vizemi a společně se je poté snažíme realizovat,“ prozrazuje majitel.

ZEBR dnes úzce spolupracuje se všemi evropskými výrobci komponentů pro stínící techniku, takže klienti mají jistotu, že dostanou kompletní službu včetně servisu a dokonale odladěný produkt. 

„Trh i firma se neustále vyvíjejí a posouvají kupředu. Snažíme se, aby všechna naše oddělení měla kontakt se světem a také abychom sami přicházeli s novými nápady,“ dodává ještě Zelinka.obr2-ZEBR.jpg

Firma stojí na exportu
Stroje firmy ZEBR jsou dnes instalovány v desítkách zemí po celém světě. Najdete je v továrnách ve střední Americe či Austrálii. Nejvíce zákazníků je ale samozřejmě z Evropy – tradičně silnými trhy v oblasti venkovního stínění jsou především Německo, Rakousko, Švýcarsko, Portugalsko, Španělsko či Itálie.

„Jsme ovšem pyšní na skutečnost, že jsou naše stroje i v českých firmách, například Climax, Eurosun, JackoDesign, Lomax, Neva a dalších,“ uvádí hrdý majitel.

Poptávka je velká doma i v zahraničí, vzhledem k velikosti domácího trhu je ovšem pro ZEBR nejvýznamnější právě vývoz za hranice. Do světa míří 80 procent veškeré produkce.

František Zelinka a jeho tým neusnuli na vavřínech. Do budoucna plánují další expanzi na zahraniční trhy, lákadlem a zároveň výzvou je pro ně především Latinská Amerika a Asie. Majitel si v tomto ohledu pochvaluje spolupráci se státní agenturou na podporu obchodu CzechTrade.

„Úzce a velice úspěšně spolupracujeme s jednotlivými kancelářemi CzechTrade. Ze zmiňovaných oblastí musím vyzdvihnout zejména kancelář v Mexiku, která nám zásadně pomohla při vstupu na tento trh. Svou profesionalitou, znalosti podnikatelského a společenského prostředí nám umožnila překonat počáteční bariéry a taktéž problémy spojené s prvními dovozy,“ chválí.

Mexiko je dnes pro firmu nejvýznamnějším trhem v Latinské Americe, s to z několika důvodů. Firma jej vnímá především jako most mezi Spojenými státy a Latinskou Amerikou.

„Své ekonomické aktivity sem navíc každoročně posouvá více a více evropských firem. Trh Latinské Ameriky má srovnatelný potenciál jako trh EU, vstup do této oblasti je pro nás důležitý zejména z pohledu diverzifikace exportu naší společnosti,“ prozrazuje.  Firma věnuje na export značnou část prostředků a využívá i jiné zdroje než vlastní včetně evropských dotací.

Nebojí se do trhu investovat. Prošlapou si cestu

"S firmou ZEBR spolupracuje CzechTrade dlouhodobě, za mého působení na zahraniční kanceláři v Mexico City jsme s nimi spolupracovali každý rok v rámci veletrhu CIHAC, kterého se firma účastnila vždy s vlastním velkým stánkem, který znamená nemalou investici. ZEBR proniká na trh způsobem, který je pro Mexiko i pro celou Latinskou Ameriku naprosto ideální – nebojí se do trhu investovat a hlavně mají s trhem trpělivost a nevzdávají se při prvních komunikačních problémech. Klienty má na starosti obchodní manažerka Lucie Krejzová, která mluví plynně španělsky, což je obrovskou výhodou na těchto trzích. Se španělštinou je půlka boje vyhraná a dává tak prostor věnovat se již čistě obchodním i neobchodním vztahům. Překážek bylo mnoho, pomáhali jsme firmě ZEBR nejen s obchodní činností, ale například i s velmi komplikovaným celním procesem, či se zásadními chybami na straně mexických organizátorů veletrhu, aby bylo pro firmu vždy vše co nejlépe připravené. Firma ZEBR také několikrát pozvala svého partnera do jejich výroby v ČR, čímž si získala skvěle osobní vazby, což je taktéž pro Mexiko nezbytné. S firmou dále pracujeme i na dalších trzích v Latinské Americe a je to podnik, který (přestože má výrobek, jenž v našem regionu není příliš známý) má velkou šanci na úspěch díky perfektně nastavené strategii. Tímto bych rád poděkoval celému týmu, který jsem měl tu čest poznat, za skvělou spolupráci a mohu je ujistit, že uděláme maximum pro to, abychom je v budoucnu mohli dále aktivně podpořit!“, dodává Pavel Eichner, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Bogota.

Celý článek čtěte na BusinessInfo.cz

Zdroj: BusinessInfo.cz
Autor: Jakub Procházka, BusinesssInfo.cz