V Mexiku mají lidé srdce na dlani

Datum: 6. 8. 2020    Související země:  Mexiko Mexiko

„Na Mexičanech si vážím jejich vlídnosti. Je to neuvěřitelně milý národ,“ říká Tereza Vítková, která v Mexiku řídí zahraniční kancelář CzechTrade a pomáhá zde českým firmám prorazit na mexický trh.

Tereza Vítková pochází z malé vesničky na Moravě. V osmnácti letech šla studovat do Prahy literaturu a měla v plánu se po vysoké škole vrátit zpátky domů, založit rodinu a žít spokojený život. Nakonec vše dopadlo jinak. Tereza během magisterského studia iberoamerikanistiky (obor zabývající se problematikou regionu Latinské Ameriky) odjela na studijní pobyt do Mexika, do něhož se okamžitě zamilovala: „Cítila jsem zde neuvěřitelnou energii. Mexiko mě nadchlo. Ta země má prostě všechno: úžasnou přírodu, skvělé lidi, bohatou kulturu, výborné jídlo. Každý si zde najde to své.“ Po ukončení studijního pobytu měla jediný cíl – co nejdříve se do Mexika vrátit.

Příležitost se naskytla záhy, když jí agentura CzechTrade nabídla pracovat pro jejich mexickou kancelář. „Bylo to jako splněný sen. Přesto jsem se rozmýšlela dlouho, nemohla jsem jen tak odjet,“ vzpomíná Tereza, která byla tehdy zasnoubená a pomalu plánovala svatbu. Práci v Mexiku nakonec přijala. A pár měsíců nato zasnoubení zrušila: „Bylo to velmi těžké rozhodnutí, ale moje srdce patří Mexiku. Věděla jsem, že tady chci zůstat, ale nechtěla jsem k tomu nutit toho druhého.“ Tereza měla v agentuře, která v té době sdílela prostory s ambasádou ČR, na starosti obchodní kontrakty mezi českým a mexickým trhem. Později se stala ředitelkou celé kanceláře. „Funguju jako zprostředkovatelka pro české firmy, které chtějí expandovat do Mexika. Děláme průzkum místního trhu, hledáme vhodné distributory, organizujeme veletrhy. Když přijedou zástupci českých firem na obchodní jednání, jsme i jejich průvodci po Mexiku a ukazujeme jim jeho krásy,“ přibližuje svou práci. Domlouvat obchody ale není vždy jednoduché, velkou roli zde hraje nejen vzdálenost, ale i kulturní rozdíly. „Mexičané neumějí říct jasné ne. Berou to jako urážku. Raději vám nezvednou telefon nebo odpovědí neurčitě, než aby řekli, že nemají zájem. Doufají, že to pochopíte. Češi jsou v tomto přímější.“ Na druhou stranu mimo obchod jsou Mexičané právě tím, co Tereza na této zemi miluje nejvíc. „Jsou neskutečně milí a vstřícní. Umějí se chovat, jsou ohleduplní a vzájemně se o sebe starají. Obzvlášť v rodině, která je pro ně na prvním místě. Ani v tak obrovském městě, jako je Mexico City, se vám nestane, že by vám Mexičan odmítl pomoc. Lidé tu mají obrovské srdce, které vám dávají na dlani,“ přibližuje Tereza.
Stinnou stránkou Mexika je ale jeho bezpečnost. „Stále nemůžu pochopit, jak je možné, že se mezi těmito skvělými lidmi najdou i tací, kteří dokážou páchat tolik zla. Je to neuvěřitelný paradox. Naučila jsem se střežit si své soukromí a ne každému důvěřovat. Násilí je zde bohužel na denním pořádku a člověk musí být neustále ve střehu,“ upozorňuje Tereza, ale dodává, že běžným turistům, kteří míří na pláže či k pyramidám, většinou žádné nebezpečí nehrozí. Problémy bývají ve větších městech, kde se kriminalita kumuluje. V Mexico City chodí Tereza jen frekventovanými ulicemi, nenosí krátké sukně a po setmění nejezdí hromadnou dopravou. Bezpečnostní pravidla je ve vlastním zájmu třeba ctít, a ne testovat. „Počty únosů a pohřešovaných lidí jsou zde natolik hrozivé, že si člověk raději opravdu dá pozor,“ dodává.

Život v zahraničí s sebou nese nejen místní rizika, ale i odloučení. Tereze pochopitelně nejvíc chybí rodina a přátelé, ačkoli si své nejbližší při návštěvách užívá více, než když studovala v Praze a domů jezdila na víkendy. „Chybějí mi ale i běžné maličkosti. Dobrý chleba s máslem. Jít se jen tak proběhnout do lesa. Sednout si do kavárny na zahrádku bez toho, aby kolem mě jezdila auta, dát si malé točené pivo,“ povzdychne si nostalgicky. „V hlavním městě postrádám i různá roční období. Kromě několikatýdenních dešťů je tady stále stejné počasí, navíc je zde obrovské množství smogu. V Čechách miluji jaro, kdy se všechno probouzí a do žil se vlévá nová energie. Mexiko je ale úžasné v mnoha jiných směrech a dokáže mi leccos vynahradit.“ Tereza má na splín svůj osvědčený recept – nastaví tvář ostrému mexickému slunci, v pouličním stánku si dá své oblíbené pikantní tacos al pastor (kukuřičné placky plněné masem) a zaposlouchá se do rytmické hudby cumbia, která vyhrává snad z každého domu: „V Mexiku se totiž na život nestěžuje, ten se tu žije.“

Tereza Vítková
Původem je z Bohuslavic u Zlína na Moravě. Vystudovala filologii a iberoamerikanistiku na Univerzitě Karlově. Absolvovala studijní pobyt v Mexiku, od roku 2017 tam žije trvale a pracuje pro agenturu CzechTrade Ministerstva průmyslu a obchodu. V letech 2017–2020 měla na starosti obchodní vztahy mezi Českem a Mexikem. V roce 2020 se stala ředitelkou zahraniční kanceláře pro Mexiko. Má ráda mexické jídlo, domácí slivovici a procházky v přírodě.

Zdroj: Žena a život, č. 16/2020
Autor: Adéla Skřivánková