Na virus zareagovaly Emiráty rychle, teď se vracejí k normálu

Datum: 26. 10. 2020    Související země:  Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

V porovnání s dalšími zeměmi v oblasti Perského zálivu se SAE postavily příchodu koronaviru nekompromisně a ihned zavedly přísné restrikce. I díky tomu ale nákazu zvládají dobře a též dopad na ekonomiku by neměl být tak drastický, jako je v jiných státech.

Spojené arabské emiráty zareagovaly na nástup koronaviru poměrně rychle velmi přísnými opatřeními, které znamenaly od konce března totální uzavření ekonomiky a sociálního života. Od 21. března byly uzavřeny hranice a do země se mohli dostat pouze občané SAE. Zkraje dubna byl vyhlášen úplný zákaz vycházení – kromě nutných cest, jako jsou nákup potravin či návštěva lékaře, o něž se muselo speciálně žádat prostřednictvím mobilní aplikace.
Byly uzavřeny veškeré vládní a municipální úřady, komerční subjekty, a to až na pár výjimek. Například stavebního sektoru se nařízení o uzavření ekonomiky v celém svém dodavatelském řetězci nedotklo. Zachovány v činnosti byly i těžební obory, energetika, telekomunikace, potraviny a zdravotní péče. Restaurace směly fungovat pouze v režimu doručení domů, což je v Emirátech i běžně velmi populární. Formou různých podpůrných balíčků nalily SAE do ekonomiky takřka jeden bilion korun.

UVOLNĚNÍ PŘIŠLO S RAMADÁNEM
V den připadající na počátek Ramadánu – 23. dubna – došlo k prvnímu uvolňování restrikcí. Byly otevřeny vybrané komerční firmy a vládní úřady s postupným nárůstem obsazenosti. Byl zrušen denní zákaz vycházení.
Velmi postižen je hotelový sektor a turismus obecně. Jen v emirátu Dubaj generuje turistický sektor 11 procent HDP a tento výpadek bude velmi citelný. Odhaduje se, že propad ekonomiky bude pro letošní rok činit 3,5 procenta HDP. Ovšem SAE si i tak budou stát nejlépe v porovnání s ostatními státy v oblasti Perského zálivu.

DUBAJ JE UŽ SKORO V NORMÁLU
V emirátu Dubaj se nyní život už fakticky navrátil k normálu. Úřady, obchody, všechny komerční subjekty mohou vyvíjet svou činnost naplno při dodržení přísných hygienických opatření. Zejména je to denní dezinfekce provozů, dodržování dvoumetrových odstupů, povinné zakrytí nosu a úst i ve venkovních prostorách. V médiích již proběhla informace o restauracích, kavárnách, i jiných komerčních provozovnách, které byly pokutovány, nebo dokonce uzavřeny za nedodržování hygienických nařízení.
Uplatňována jsou jistá omezení při shlukování osob. Třeba v osobním automobilu nesmějí cestovat více než tři osoby, kromě rodinných příslušníků, tyto pak musejí mít vždy zakrytá ústa a nos. Toto ustanovení neplatí, pouze pokud jede v autě řidič sám.
V ostatních emirátech nejsou při odstraňování restrikcí tak benevolentní. Například nákupní a zábavní centra a restaurace smějí mít otevřeno pouze do 60 procent své kapacity, a to samozřejmě opět za dodržení přísných hygienických opatření. Emirát Abú Dhabí stále uplatňuje restrikce pro vstup. Lidé z ostatních emirátů se tam mohou dostat jen po předložení negativního testu na koronavirus, jenž nesmí být starší 96 hodin.

Zdroj: Český export a podnikání, 10/2020
Autor: Michal Nedělka, CzechTrade Dubaj