Ropný gigant z Abú Dhabí spouští investici za čtvrt miliardy dolarů, kapacita vzroste o třetinu

Datum: 26. 10. 2020    Související země:  Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

Díky velké investici řízené z Abú Dhabí se výrazně zvýší přeprava prémiové ropy Murban. Obří kontrakt budou zčásti realizovat Číňané.

Společnost Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) investuje na 245 milionů amerických dolarů do renovace svých zařízení. Při výběru dodavatele byla prioritou návratnost financí do ekonomiky Spojených arabských emirátů.

Těžební gigant má v plánu modernizovat potrubní systém, který dopravuje z ropných polí Bab, Bu Hasa, North East Bab a South East do terminálu Jebel Dhanna prémiovou surovou ropu Murban. Díky modernizaci potrubního systému dosáhne navýšení přepravní kapacity o více než 30 procent. V tendru uspěly čínská společnost s pobočkou v Abú Dhabí (China Petroleum Pipeline Engineering Company Limited – Abu Dhabi) a lokální společnost Target Engineering Construction se sídlem ve stejném emirátu. Zpětný přínos pro ekonomiku SAE bude činit více než polovinu celkové investované částky.

Modernizováno bude 13 kilometrů potrubí a terminál Jebel Dhanna. Část zakázky, jež bude realizována čínskou společností, bude trvat 30 měsíců a dosáhne hodnoty 135 milionů dolarů. Druhá část v hodnotě 110 milionů dolarů pak zabere 20 měsíců. Je důležité si uvědomit, že v Emirátech je kladen velký důraz na zapojení lokálních firem do domácích projektů, zahraniční společnosti jsou z mnoha projektů takto velkého rozsahu vyloučeny.

České společnosti se zájmem o účast v projektech takovéhoto významu se mohou zapojit jako subdodavatelé či prostřednictvím lokálního zastoupení.

Zdroj: Český export a podnikání, 10/2020
Autor: Michal Nedělka, CzechTrade Dubaj