Hlavní problém první týdny po Brexitu? Asi vznikne chaos na hranicích

Datum: 10. 12. 2020    Související země:  Velká Británie Velká Británie

Už 1. ledna 2021 skončí přechodné období a na vzájemné vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií v plné míře dopadnou důsledky Brexitu. A to bez ohledu na výsledky stále probíhajícího jednání a možného uzavření obchodní dohody, která by alespoň odvrátila zavedení cel a případných dalších netarifních bariér. Britský trh jednoduše přestane být vnitřním unijním trhem a obchodní vztahy, včetně pohybu zboží a služeb, se budou řídit odlišnými pravidly.

V době přípravy na Brexit bylo britské hospodářství zásadně ovlivněno omezením celosvětové ekonomiky v důsledku koronavirové pandemie. HDP se ve druhém čtvrtletí snížil o více než 15 procent v porovnáním s koncem minulého roku a jednalo se tak o největší pokles za posledních 65 let. Výsledky však byly lepší, než bylo predikováno ještě před několika měsíci, a třetí čtvrtletí 2020 přineslo další známky oživení.

Naději přispěl odchod zástupce tvrdé linie
Hlavním problémem pravděpodobně bude chaos na hraničních přechodech v prvních týdnech či měsících nového roku, zvláště pokud Británie vystoupí z EU bez dohody. Počítá se až s několikatýdenními prodlevami při proclení, což je zvláště pro dovozce čerstvých potravin nepřijatelné. Snad se ale bude jednat pouze o přechodný stav, procesy se postupem času přizpůsobí novému režimu a vzájemný obchod si svoji cestu najde. Naděje na uzavření obchodní dohody se částečně zvýšila i odchodem premiérova hlavního poradce Dominica Cummingse, který byl výrazným zastáncem takzvaného tvrdého Brexitu.

Neporazil nás Napoleon, neporazí nás Brusel, říkají Britové
Jak se tedy Velká Británie vyrovná se souběhem nepříznivých okolností spojených s Brexitem a pandemií covid-19? Britská ekonomika je stále šestá největší globálně (a druhá v Evropě), může těžit z velkého a bohatého domácího trhu i z historických obchodních vazeb v rámci Commonwelthu. Díky této síle lze předpokládat, že se s následky postupně vyrovná lépe, než by tomu bylo v případě menšího nebo slabšího subjektu.

V úvahu lze vzít i britskou hrdost a odhodlání překonávat vnější tlak a nepříznivé okolnosti. I když naprostá většina místní obchodní komunity vnímá Brexit negativně, někdy se zde při rozhovorech setkáváme s názorem „neporazil nás Napoleon ani Hitler, nezdolá nás ani Brusel“. Z těchto důvodů usuzujeme, že Velká Británie udrží svoji ekonomiku funkční, a i přes určité ztráty neutrpí její národní hospodářství žádné fatální následky. Proto zůstáváme mírnými optimisty, českým firmám budeme z Londýna nadále osobně nápomocni a budeme pokračovat v zasílání aktuálních informací a obchodních příležitostí.

Odkazy na aktuální informace týkající se Brexitu lze nalézt také na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: CzechTrade
Autor: Jiří Rak a František Klimt, CzechTrade Velká Británie a Irsko