Logistické služby pro e-commerce jako perspektivní obor v Chile

Datum: 20. 11. 2020    Související země:  Chile Chile

E-commerce se v Chile daří a její využití každým rokem stoupá. Chile je jednou hlavních zemí v regionu Latinské Ameriky, která ročně zvyšuje své zisky z internetového obchodování.

Charakteristika logistiky pro e-commerce v Chile

Jedním z hlavních problémů nejen chilské, ale hlavně latinskoamerické logistiky, je poslední článek – tedy předání zásilky či dopisu příjemci/zákazníkovi. Tento proces se ve španělštině nazývá logística de última milla a zvláště v době aktuální pandemie covidu-19 se jeho problémovost výrazně odrazila na stále více užívané e-commerce a zvýšené logistice s ní spojené.

Problematice logística de última milla se zabývá spousta článků, nejen z této doby, ale také již z dřívějších let. Důležitou otázkou všech těchto článků je Jak optimalizovat cestu od velkých skladů až k zákazníkovi na jeho danou adresu či do poboček v rámci města. Z předchozích studií lze totiž zjistit, že právě v poslední fázi dodání je velký problém.

Spousta zákazníků popisuje nedodání zboží kvůli přetíženým či prázdným skladům, dodání špatného zboží, apod. To znamená, že část logística de última milla je v Chile nekvalitní a velmi neekonomicky zpracovaná.

Při předávání zásilky jde hlavně o načasování, spousta klientů volí ranní nebo večerní hodiny, aby tak mohli zásilku vyzvednout v dobu, kdy nejsou v práci. Pokud není tento systém dodržován, vede to k neustálému zklamání ze strany zákazníků a odklonu od plynulého fungování e-commerce logistiky, která je však budoucností veškerého prodeje nejen v Chile, ale na celém světě.

Problematikou logística de última milla se již aktuálně začalo zabývat několik firem. Hlavní je nový start-upový projekt, který se bude v dohledné době sdružovat s gigantem Amazon. Firma Shi-piffy se snaží pomocí své aplikace a zvýšení čísla možných poslíčků zlepšit právě toto předání balíku zákazníkovi, který má být nejkratším a nejrychlejším z celého logistického procesu a tím zajistit jeho funkčnost. Často se totiž stává, že právě tento úsek je z celého logistického plánu tím nejdražším. Je proto velmi důležité důsledně a efektivně využívat kurýrní služby a jejich rozmístění a pohyb.

V chilském regionu je velmi důležité v tomto procesu předat know-how pro ekonomičtější a praktičtější uspořádání těchto logistických cest. Zde nastává velká příležitost hlavně pro zahraniční firmy, které již mají úspěšnou zkušenost v tomto oboru. Samozřejmě je potřeba přizpůsobit systémy na oblast Chile. Země, která je svým územím rozsáhlá a v hlavním městě je mnohdy velmi těžké se pohybovat (hlavně pro způsobené dopravní zácpy, přetíženost, špatné parkování, aj.).

Statistika e-commerce v Chile v roce 2019–2020

E-commerce se v Chile daří a její využití každým rokem v zemi stoupá. Chile je jednou z hlavních zemí v regionu Latinské Ameriky, která ročně zvyšuje své zisky z internetového obchodování.

Elektronický obchod v zemi vzrostl v roce 2019 o 25 % a vydělal okolo šesti miliard USD. Sektory s největším příjmem byly za minulý rok cestování a ubytování (4,51 mld. USD), móda a krása (1,18 mld. USD) a také elektronika a elektronické vybavení (1,54 mld. USD). Více než 14 milionů obyvatel nakupovalo v minulém roce v Chile online (pro představu Chile má dnes kolem 18 milionů obyvatel). Průměrná cena za nákupy byla v Chile 153 USD, což je druhá největší v celém regionu. Další informace na webu Ecommerce News.

S příchodem covidu-19 a s ním spojenou krizí, vystřelila čísla a užívání e-commerce v Chile na historický rekord. V březnu 2020 bylo jejich užívání trojnásobně vyšší než v minulém roce a čísla se dále držela na své historické výši. Naopak fyzické prodejny utrpěly v březnu tohoto roku velký pokles prodejů, a to skoro o 40 % (způsobeno také samozřejmě celosvětovou krizí a karanténou). Zvýšení u online nákupu bylo kolem 119 %.

V roce 2020 celkové e-commerce v B2C stoupla na více než 9 miliard USD, které doposud vydělala. To je aktuálně největší skok, který tato část prodeje v Chile zaznamenala (také podpořený pandemií). Odborníci nicméně počítají s tím, že se číslo bude i nadále zvyšovat. Stále více lidí v Chile si oblíbilo styl e-commerce a snaží se co nejvíce uzpůsobovat nákup přes internet svým potřebám.

Aktuální logistické služby na chilském trhu

Tradiční a dlouhodobé firmy na trhu

Bluexpress
Bluexpress je logistická firma, která se zabývá dovozem přímo k zákazníkovi. V rámci Chile rozváží (podle webových stránek), až do 300 měst a také lze posílat mezinárodně balíčky až do 220 zemí. Má možnost výběru poboček, které jsou rozmístěny v rámci všech chilských regionů a měst. Dostupnost poboček a jejich množství je velmi dobré, mají až 400 poboček pro vyzvednutí zásilek po celém Chile.

Na webových stránkách si lze danou pobočku vybrat a nechat si zásilku poslat do nejbližšího dostupného místa. Tento systém je výhodný hlavně pro e-commerce obchody, ale také pro zákazníky, kteří sami posílají zásilky.

Dále firma nabízí několik možností poslání, které se liší druhem poslané zásilky, rychlostí doručení, rozměry a hmotností a samozřejmě cenou. Na výběr jsou programy Premium, Priority a Express. Zásilku, stejně jako v ČR má Zásilkovna nebo PPL, lze sledovat online podle jejího referenčního čísla, které po poslání zákazník obdrží. Více naleznete na webových stránkách Bluexpress.

Výhodou pro e-commerce obchody je možnost, kdy vám tato společnost vaše zásilky a produkty rozváží do předem vybraných obchodních středisek, a to ve stanovené dny a časy. Bohužel aplikace je podle některých zákazníků velmi nespolehlivá a často nefunguje. Velký problém je se ztracenými či poničenými zásilkami. Nezajišťují balicí službu.

Correos Chile
Obyčejná státní pošta, která nabízí možnost posílání balíků, dopisů a jiných písemností. Zákazník si na dané pobočce může zřídit také osobní schránku, do které mu zásilky a dopisy budou chodit, pokud mu nevyhovuje čekat na příjezd kurýra, či nemá jak schránku vybírat osobně v domě.

Pobočky jsou opět hojně rozšířeny po celém území Chile. Podle rozměrů a hmotnosti si lze předem na webových stránkách vypočítat cenu posílané zásilky. Také je možné díky jejímu číslu sledovat, kde se zásilka právě nachází a za jak dlouho bude možné, si ji vyzvednout.

Zajímavou dovedností pošty je, že si lze domluvit předání balíku online na stanovenou hodinu a nemusí se čekat v řadě na poště. Pošta funguje s rozvozem jak pro firmy, tak také pro jednotlivé zákazníky. Více informací o nabízených službách je možné najít na webových stránkách Correos Chile.

Velkou nevýhodou, která se na internetu objevila, je častá reklamace balíčků, které přišly poničené, nepřišly vůbec anebo byly ukradeny během převozu k zákazníkovi. Dalšími uváděnými nevýhodami jsou: nejasné vysvětlení, jak funguje tato služba pro e-commerce a také externí zadávání zásilek, což znamená, že reklamace je zdlouhavá a mnohdy nemožná.

Atenas
Firma spolupracuje spíše s e-commerce a hlavně s velkými chilskými firmami jako jsou Fallabella, Linio a Paris, kterým rozváží jejich produkty do celého Chile. Rozváží z daných obchodů zboží k zákazníkům a také se vracejí pro zboží, která má být do obchodů reklamováno. Také dělají retail mezi sklady a obchody, mezi obchody a dále se také zabývají stěhovací službou. Lze si je objednat na převoz zboží. Více informací na stránkách Atenas.

Výhodou je vlastní vozový park firmy, což jí umožňuje zlepšení dodávek a možnost více kontrolovat jejich cesty. Je možné vidět pohyb zásilky v reálném čase. Efektivní úroveň doručení a velmi dobrá logistika ve skladech, což pomáhá k doručení zásilky do cíle. Bohužel, někteří vlastníci e-commerce obchodů si stěžují, že tato firma se nezaměřuje na menší podniky.

Chilexpress
Nejznámější logistická firma v Chile, pracuje pro firmy, ale také pro jednotlivce a má po celém Chile několik svých poboček. Opět lze zásilku přes webové stránky a číslo sledovat, předat nebo vyzvednout si ji na daných pobočkách, které si klient sám zvolí.

Navíc má firma aplikaci do mobilu, kde lze vše přesně odeslat a vyhledat stav zásilky. Provozuje také mezinárodní rozesílání, tedy možnost přijmout nebo posílat zásilky do nebo z celého světa. Více informací na stránkách Chilexpress.

Jako výhoda je uváděna velká škála možností využívání služby, kterou mohou využívat jak malí obchodníci na sociálních sítích, tak velké pobočky. Další výhodou je hlavně velké pokrytí pobočkami, kterých je v celém Chile cca 700. Nabízejí možnost reklamace produktů, tedy pro reklamovaný produkt přijedou a zavezou ho zpátky na pobočku. Společnost disponuje normalizátorem adres, aby se zabránilo selhání doručení. Mezi nevýhody opět patří spousta reklamací na ztracené nebo poničené zásilky.

Starken
Opět jedna z logistických firem, která funguje pro jednotlivé zákazníky, ale také pro e-commerce. Lze si na stránkách či v aplikaci požádat o sledování zásilky, odeslat zásilku nebo si ji nechat nacenit. Další informace na stránkách Starken.

Jednou z výhod uvedených ke společnosti je, že vyzvedávají balíčky klientů v uvedený čas a jsou velmi přesní. Mají spolehlivou sledovací platformu zásilek. Nabízejí možnost výběru nebo výměny produktů přímo z dané adresy klienta. Jedním z problémů opět bývá poničená zásilka nebo bezpečnost, tedy že se zásilky často ztrácejí.

Nové firmy na trhu

Shipit
Firma Shipit se přímo prezentuje jako logistické řešení pro e-commerce. Společnost je vlastně prostředníkem mezi majitelem obchodu a logistickou firmou. Dohlíží na to, aby vše proběhlo v pořádku a aby byl balíček v pořádku předán.

Spolupracují s několika tradičními výše zmíněnými logistickými firmami. Zabývají se vyzvednutím balíčku a dopravou, ale také jeho uskladněním. Díky této službě má obchodník větší přehled o balíčku a jeho odeslání a dodání. Více na webových stránkách Shipit.

Výhodou této možnosti je, že Shipit dělá každému řešení na míru. Tedy vypočítá nejlepší cenu a čas pro odeslání a vybere toho nejlepšího dopravce v daný moment, aby zásilka byla dodána načas.

Shippify
Řešení vhodné pro menší firmy. Funguje na principu Uberu. Je možné odeslat jakoukoli zásilku, jakýchkoli rozměrů a hmotností. Přijede daný řidič a zásilku odveze na dané místo. Lze ho díky aplikaci sledovat a mít tak kontrolu nad vším, co obchodník odesílá. Společnost dodává, že je nejlepším řešením pro odeslání ještě v daný den, tedy, že je velmi rychlým řešením. Více na webových stránkách Shippify.

Fungování na úrovni Uberu je velkou výhodou, tedy lze komunikovat přímo s dopravcem a sledovat cestu, navíc každý řidič nalezne tu nejoptimálnější cestu. Nevýhodami je, že se platí za kilometry, někde se tedy může dodání prodražit, a také, že firma prozatím funguje pouze v Santiagu de Chile, což by se ale podle vyjádření firmy mělo příští rok změnit.

Enviame
Opět jedna z platforem pro e-commerce. Spolupracuje s některými obchodníky známými v Chile. Má možnost propojit svou platformu s platformou prodejce a mít tak přehled o všech dodávkách a jejich čase. Také je možnost komunikovat s daným kurýrem, pokud by někde nastala chyba. Více na webových stránkách Enviame.

Todova
Opět podobný princip jako Shippify, tedy obchodník se spojí přímo s řidičem, vybere si auto podle dané zásilky a tu pak může sledovat až k místu doručení. Problémem je, že opět funguje pouze v Santiagu. Více na webových stránkách Todova.

Příležitosti pro české firmy

V sektoru se otevírá prostor pro české firmy zabývající se logistikou. Mají možnost na chilský trh přinést své know-how, které by problematickou situaci s předáváním zásilek a balíčků do rukou zákazníku výrazně zlepšilo a zjednodušilo jak po ekonomické, tak také funkční stránce. Se zkušenostmi, které jsou v České republice již osvědčené, je možné pomoci vybudovat kvalitnější logistickou síť také v této jihoamerické zemi.

S touto možností je zahraniční kancelář CzechTrade Santiago de Chile připravena pomoci všem českým společnostem, které by v tomto oboru měly zájem v zemi prorazit. Budete-li mít chuť se do projektu zapojit a objevit pro sebe a své know-how využití také v chilském regionu, neváhejte kontaktovat zahraniční kancelář CzechTrade Santiago de Chile.

Zpracováno zahraniční kanceláří CzechTrade Santiago de Chile

Autor: Jiří Jílek, CzechTrade Santiago de Chile