Náměstek MPO Havlíček podpořil zájmy českých firem v SAE a Íránu

Datum: 28. 11. 2016   Zdroj: businessinfo.cz   Sekce: Spojené arabské emiráty   Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Jiří Havlíček, MBA dne 21. listopadu 2016 oficiálně otevřel společný stánek agentury CzechTrade a českých firem na stavebním veletrhu THE BIG 5 International Building&Construction Show v Dubaji, který je prvotřídní platformou pro světové novinky z oblasti stavebnictví.

Veletrh pokrývá veškeré potřeby firem z oblasti stavebnictví a interiérových technologií a oslovuje zájemce i z oblasti zpracování vody, výrobců barviv, adhezivních materiálů a dekoračních prvků. Se svými 27 produktovými kategoriemi tak veletrh zahrnuje komplexně stavební odvětví včetně služeb. Veletrhu se každým rokem zúčastní více jak 3 000 vystavovatelů a kolem 80 000 návštěvníků z řad odborné veřejnosti.

Náměstek Havlíček ve svém vystoupení poděkoval především firmám jako je LASSELSBERGER, s.r.o., Alca plast, s.r.o. a LACERAMIC DESIGN s.r.o., které se tohoto veletrhu v Dubaji účastní opakovaně a dosáhly zde velkých úspěchů především díky tomu, že vsadily na inovace, čímž šíří dobré jméno českých firem ve Spojených arabských emirátech. Dalším firmám pak popřál mnoho úspěchů na zdejším náročném, ale perspektivním trhu a ujistil je o plné podpoře jejich aktivit ze strany MPO, kanceláře agentury CzechTrade v Dubaji, podnikatelského sdružení Czech Business Council v Dubaji a českého velvyslanectví ve Spojených arabských emirátech, které sídlí v Abú Dhabí.

Náměstek Havlíček se poté sešel s vedoucím zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Dubaji JUDr. Michalem Nedělkou a vedoucím zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Teheránu Ing. Filipem Tůmou a diskutoval s nimi o významu obou trhů pro Českou republiku. Shodli se, že Spojené arabské emiráty a Írán jsou trhy s velkým potenciálem pro české firmy.

Spojené arabské emiráty jsou velice dynamicky se rozvíjející mladou ekonomikou, kde je poptávka po kvalitním a progresivním zboží. Český vývoz do Spojených arabských emirátů, včetně velkého objemu reexportu do dalších zemí oblasti, se v posledních letech pohyboval kolem částky 500 mil. USD. Ekonomika emirátů vyváží především ropu, zatímco velká většina všeho ostatního zboží a potravin se dováží. Dynamické sektory jsou stavebnictví, energetika a petrochemie. Přítomnost celosvětové konkurence přitom tlačí firmy k velmi konkurenceschopným cenám.

Spektrum potenciálních možností pro české vývozce je různorodé. Uplatnění na trhu SAE nacházejí jak automobily nebo výrobky elektrotechnického průmyslu, tak české křišťálové lustry a další produkty, včetně zdravotnické techniky.

Spojené arabské emiráty jsou zemí, která nabízí také příležitosti pro vstup českých investorů. Na trhu nacházejí uplatnění především firmy, které v zemi zakládají své pobočky nebo spolupracují s místním partnerem. Podmínkou udržování kontaktů s místními partnery je forma setkávání. Emiráty často slouží jako předpolí pro nástup do ostatních zemí v oblasti.

Velkou a aktuální Velkou a aktuální výzvou pro naše firmy bude nyní příprava světové výstavy Expo 2020 v Dubaji, projekt Dubai South, ale i další významné investiční plány v ostatních emirátech. Náměstek Havlíček řekl, že v této souvislosti očekává maximální nasazení zejména kanceláře agentury CzechTrade v Dubaji a podnikatelského sdružení Czech Business Council v Dubaji, jež by měly v čas identifikovat konkrétní příležitosti pro naše firmy a pomoci jim uspět.

Írán se v současné době vrací zpět na obchodní mapu světa

Íránská výrobní ekonomika se svou vzdělanou pracovní silou a bohatstvím nerostných surovin dnes představuje prakticky ojedinělou příležitost pro české firmy, jež mají na co navazovat. České firmy exportovaly do Íránu i v čase nejtěžších sankcí. Nyní, po otevření Íránu se světu, se přidávají další.

Íránský trh má vzhledem k dobré reputaci českých firem a českých výrobků značný potenciál a slibné perspektivy spolupráce. V Íránu je samozřejmě mnoho překážek, které přetrvávají i přes oficiální zrušení sankcí po 16. lednu 2016. V současnosti je nejtíživější překážkou nemožnost přesunu peněz pro navýšení objemu vzájemného obchodu. Při pohledu na země Perského zálivu a nynější pohyby cen ropy však Írán vyčnívá nad svými sousedy, protože na finanční tíseň je zvyklý. Paradoxně, dnes je pro Írán situace lepší, neboť návrat do mezinárodního obchodu a další možnosti plynoucí z tohoto kroku jej bezesporu poženou kupředu. Írán navíc rozhodně nestojí a nepadá pouze s pohyby cen ropy a zemního plynu. Velmi výrazně také ekonomicky ovlivňuje významné oblasti v sousedních státech, mj. jih Iráku. Početnou íránskou komunitu obchodníků a především finančníků najdeme rovněž v Dubaji.

Větší šance prosadit se v místních podmínkách mají dodávky komponent či základních materiálů a polotovarů. Jde např. o dodávky dílů pro místní výrobu praček a chladniček, chladicích zařízení a materiálů např. pro textilní průmysl, dále dodávky strojů, zařízení a materiálů pro automobilový průmysl, stavební průmysl (kompresory), tiskárny, zemědělské strojní vybavení, součásti závlahových systémů, ale i např. měřící techniku a ventily pro petrolejářský průmysl. V případě investičních celků je značný tlak ze strany vlády veden především na dokončení velkého počtu rozpracovaných projektů před zadáváním projektů nových. U potenciálních nových projektů je kladen největší důraz na financování.

Co se týká Íránu, tak půjde především o příležitosti spojené s celkovou modernizací této významné země a její ekonomiky. Náměstek Havlíček doporučil kanceláři agentury CzechTrade v Teheránu spolupracovat i s Czech Business Council v Dubaji a využít jejích vazeb na Iranian Business Council-Dubai.

Czech Business Council in Dubai and Northern Emirates

Náměstek Havlíček se dále zúčastnil výročního zasedání podnikatelského sdružení Czech Business Council in Dubai and Northern Emirates, jenž je platformou a zázemím pro české podnikatele a manažery působící v Dubaji, jemuž se v loňském roce podařilo zaregistrovat se jako 46. člen u Dubajské obchodní a průmyslové komory, čímž se zvýšila jeho prestiž a možnosti efektivně prosazovat zájmy našich firem ve Spojených arabských emirátech. Platforma má v současné době cca 150 členů, tzn. firem a profesionálů.

Zasedání zahájil velvyslanec České republiky ve Spojených arabských emirátech Ing. Alexandr Sporýš. Poté vystoupil náměstek Havlíček, který mj. řekl, že Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechTrade od počátku Czech Business Council podporují, protože tato forma zastoupení firem zde má velkou tradici a respekt. Šlo především o to efektivně podpořit aktuální velmi dobré výsledky a úspěchy našich firem na zdejším trhu a zájem dalších českých firem o proniknutí na tento trh, který i do budoucna nabízí velké příležitosti. SAE patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům ČR v oblasti Blízkého východu a v současné době jsou naším čtvrtým největším do zemí Zálivu, jižní Asie a Afriky. Dubaj tak pro české vývozce hraje roli významného regionálního obchodního a finančního centra.

Náměstek Havlíček zdůraznil, že aktuální výzvou pro naše instituce a firmy bude především příprava světové výstavy Expo 2020 v Dubaji a s tím spojené investiční plány, jelikož Emiráty jsou v této souvislosti připraveny v následujících letech investovat do infrastrukturních a dalších projektů stovky mld. USD.

Se svými projevy dále vystoupili JUDr. Pavel Foubík, prezident Czech Business Council in Dubai, a Ing. Milan Ráž, ředitel sekce služeb pro exportéry agentury CzechTrade, který účastníkům stručně představil agenturu CzechTrade a její budoucí priority v oblasti podpory českých firem na zahraničních trzích.

V rámci výročního zasedání došlo také k prezentaci nových členů CBC, kterými jsou Montáže Brož, Tardigrad, Linet MEA, Prague Chocolate, Room411.architects, CompleteFreightSolutions LLC, EurostarRental a překladatelka a tlumočnice Aida El Housseini.

Pro účastníky zasedání byla dále velice zajímavá prezentace vládní kanceláře pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji zaměřená na příležitosti pro české firmy při budování areálu pro světovou výstavu. Účastníci zasedání CBC byli paní Federicou Busa seznámeni s plány a cíli připravované světové výstavy, jejíž oficiální zahájení se uskuteční 20. října 2020. V blízkovýchodním regionu se bude EXPO konat vůbec poprvé.

Dubaj pojímá výstavu na téma „Connecting Minds, Creatingthe Future“ s podtématy „Sustainability, Mobility and Opportunity“ velkoryse. Za půlroční období trvání výstavy počítá minimálně s 25 mil. návštěvníků, z nichž 75 % budou hosté ze zahraničí. Klíčovou komunikační platformou je pak portál esource.expo2020dubai.ae. Na tomto portále je ke stažení rovněž seznam udělených zakázek a vypsaných, či připravovaných tendrů.

Výstavní areál EXPO 2020 bude součástí nové investiční a residenční čtvrti Dubai South. V rámci nové ekonomické zóny bude vybudována nová aglomerace, která se svým pojetím vymyká současným standardům. V rámci projektu se počítá s výstavbou největšího mezinárodního letiště "Al Maktum International Airport ", které po svém dokončení v roce 2020 má mít 5 ranvejí, kapacitu parkování pro 160 letadel a kapacitu přepravy 220 mil. cestujících a 16 mil. tun nákladu ročně. Kolem letiště má vzniknout logistické zázemí napojené železnicí na přístavní terminál Jebel Ali. Záměrem vlády je vytvoření leteckého hubu a překladiště pro spojení Evropy, Asie a Severní Ameriky s Afrikou. Zóna, která se bude rozkládat na 140 km2, by měla zajistit cca 700 tis. pracovních příležitostí a bydlení pro 1 mil. obyvatel.

Setkání s českými firmami v regionu

Dne 22. listopadu se náměstek Havlíček sešel se zástupci vybraných českých firem, které působí nebo začínají působit v Dubaji.

Dopoledne navštívil společnost Altron, která nabízí ucelené portfolio řešení pro datová centra a řízení celého životního cyklu digitálního byznysu. Hovořil s výkonným ředitelem její kanceláře v Dubaji panem Milivojem Uzelacem o jeho zkušenostech s podnikáním v Emirátech a dalších zemích Zálivu a aktuálních potřebách českých firem ze strany státu. Pan Uzelacmj. řekl, že ve Spojených arabských emirátech a dalších státech Zálivu je velice důležité udržovat kontakty i na nejvyšší politické úrovni a bylo by tak dobré, aby se čeští vrcholní představitelé častěji scházeli se svými protějšky z těchto zemí, což by pomohlo posílit postavení našich firem v tomto regionu.