České firmy se uchází o zakázky pro Nissan

Praha, 27.9.2017 - Představí i systém okamžité výměny baterie elektromobilu. Dodavatelské fórum pro Nissan se koná ve dnech 27. a 28. 9. 2017 v britském Sunderlandu. Pořádá jej agentura CzechInvest ve spolupráci s CzechTrade a North East Automotive Alliance 14 českých firem se uchází o dodávky komponent do pohonných jednotek nebo dílů do interiérů.

Dnes začalo dvoudenní dodavatelské fórum, na kterém se čtrnáct českých firem uchází o možnost dodávat do závodu společnosti Nissan v britském Sunderlandu. Pořádá jej agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou na podporu exportu CzechTrade a největším automobilovým klastrem ve Velké Británii North East Automotive Alliance. Spolu s výrobci komponentů do pohonných jednotek a dodavateli interiérových dílů zde svůj systém okamžité výměny baterie elektromobilu představí i český start-up Battswap.

 

„Se společností Nissan spolupracujeme už od roku 2005. V současné době se velmi zajímá o inovativní firmy, které přináší nová a zajímavá technologická řešení,“ říká generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera. „Právě jako firma Battswap, která prošla naším programem CzechDemo a prezentovala se před pár dny na sanfranciském veletrhu TechCrunch Disrupt,“ dodává.

 

Firmy ucházející se o dodávky pro Nissan

V závodu v Sunderlandu plánuje Nissan vyrábět nové modely vozů Qashqai a X-Trail. Vedle start-upu Battswap nabídnou Nissanu své produkty a technologie také firmy jako Almet, Gumotex, SKD Bojkovice nebo Tawesco. Ve středu si jejich zástupci prohlédnou výrobní prostory sunderlandské továrny a absolvují one-to-one meetingy s nákupčími Nissanu. Druhý den se zúčastní veletrhu North East Automotive Expo, kde se v českém pavilonu představí dalším potenciálním zákazníkům.

 

„Severovýchodní Anglie je v evropském měřítku aktuálně na špici v technologické oblasti, a to zejména u elektrických a samořiditelných automobilů,“ říká ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Londýně Martin Macourek. Zároveň zdůrazňuje, že ačkoliv je setkání primárně zaměřeno na Nissan, zúčastní se ho i momentálně největší britská automobilka Jaguar Land Rover, s níž londýnská pobočka CzechTrade v minulosti na podobné akci již spolupracovala. Zájem projevil i třetí největší výrobce vozů Toyota a také proslulý Aston Martin, který právě dokončuje novou továrnu ve Walesu. Ta mu umožní rozšířit produktové portfolio až na sedm luxusních a sportovních vozů. Mezi automobilkami je kromě přímých dodávek zájem též o výrobní technologie.