Exportní komentář: České firmy mají dostatek zakázek, ale trápí je nedostatek surovin

Praha, 6.8.2021 – Nedostatek zdrojů a surovin trápí české exportéry již druhý měsíc v řadě za sebou. Pokračuje tak nepříznivá situace, kdy podniky mají zvýšený někdy až rekordní počet poptávek, případně i zakázek, ale nedokáží je realizovat. Dokládá to meziroční zvýšení nových zakázek o pětinu. Omezené množství vstupních surovin je limitující pro kontraktaci a uzavírání nových obchodů.

Pozitivní je, že produkce českého průmyslu v prvním pololetí dosáhla předpandemické úrovně. Souvisí to s částečným lockdownem, který se netýkal výrobních a průmyslových podniků. Bohužel situace v automobilovém průmyslu bude mít v nadcházejícím období dopad i na dodavatelský řetězec napříč Evropou.

V prvním pololetí se dokázali čeští exportéři vypořádat s pandemií, když zvládli přizpůsobit jako svou produkci, tak i dopravu složitým omezením. To vedlo k mimořádnému růstu, který vyvrcholil v březnu a pokračoval i v dalších měsících. Celkově se exportu bez debat daří. Nejen ve srovnání s rokem 2020 (nízká základna), ale i vůči rekordnímu roku 2019. Zde při porovnání období prvních šesti měsíců registrujeme dokonce nárůst o 7,3 procenta.

Potvrzuje se také, že čeští exportéři, kteří využili pandemii a pracovali na designu, marketingu nebo globální komunikaci, sklízí úspěch. Často se jedná o menší nebo středně velké společnosti, rodinné firmy, které musely urychlit transformaci. Nyní nerozlišují mezi domácím a globálním trhem a v zahraničí prodávají pod vlastními značkami.

Exportní potenciál České republiky je vysoký. Vývozci nemuseli propouštět a zvyšují investiční výdaje, tj. modernizují a zaměřují se na vyšší efektivitu.

Radomil Doležal
generální ředitel agentury CzechTrade