Exportní komentář: Export se drží. Průmysl se zhoupnul

Praha, 8.4.2021 – Zahraniční obchod se drží v dobré kondici, a to i přes probíhající pandemii. Vývoz dokonce meziročně vzrostl o 3,8 %. Pokračuje tak trend z konce roku 2020, kdy export významně rostl. Růst byl tlačen skokovým poklesem v druhém čtvrtletí 2020 a „doháněním“ realizace dodávek. Pokud se podíváme na leden a únor, vidíme meziroční růst exportu o 1,1 %. Bohužel meziměsíční srovnání již tak pozitivní není a lze zaregistrovat nepatrný pokles (o 1 %). V agentuře CzechTrade zaznamenáváme zájem především o evropské trhy jako je Německo, Polsko a Nizozemsko.

Pozitivně vnímám fakt, že se českým podnikům daří uzavírat nové zakázky v zahraničí. Jejich únorový růst o 8,9 % je významný a věřím, že bude mít příznivý vliv na český vývoz i v dalším čtvrtletí. Naše agentura zaznamenává růst především na německém trhu, kde o naše služby projevilo zájem celkem 103 firem, což je oproti prvnímu kvartálu předchozího roku téměř dvojnásobný nárůst.

Tento trend je patrný i v zájmu o účast na tzv. Sourcing Day Tschechien, které CzechTrade pořádá pro české vývozce do Německa na přelomu června a července. Firmám zprostředkováváme možnost přímého kontaktu s nákupčími z německých společností. Od nich při letošních přípravách cítíme enormně zvýšený zájem o spolupráci v Česku. Pro podnikatele máme stále otevřenou možnost přihlášek. Sourcing Days pořádáme i pro další země a jsou významné pro uzavírání kontraktů.

Radomil Doležal
generální ředitel agentury CzechTrade