Exportní komentář: Roste objem zakázek ze zahraničí

Praha, 7.5.2021 – Meziroční srovnání ukazuje, že se čeští exportéři dokázali přizpůsobit nelehké situaci jak s ohledem na výrobu, tak dodání produktů do zahraničí. Vliv na pozitivní čísla má i meziroční růst objemu nových zakázek ze zahraničí o 13,8 procent za první čtvrtletí. Pozitivní čísla dávají důvod k optimismu do dalšího čtvrtletí, protože i ve srovnání s rokem 2019, který nebyl zatížený pandemií, je březnový nárůst exportu překvapivě vysoký. Uvidíme, co nám přinesou dubnové výsledky, které mohou být ovlivněny tvrdšími opatřeními. Lockdown v České republice však neměl vliv ani tolik na výrobu jako na volnočasové aktivity, takže předpokládám, že by export neměl stagnovat nebo jít do červených čísel. Právě naopak již probíhající rozvolňování by mělo pomoci nastartovat ještě silnější růst exportu – uvolnění opatření v cestování a navazování nových kontaktů a kontraktů.

Za agenturu CzechTrade registrujeme růst i u našich klientů, kteří zkoumají možnosti exportu na nové trhy. První čtvrtletí bylo meziročně dokonce z hlediska poskytnutých služeb rekordní. Meziroční 30% nárůst vývozu do eurozóny můžeme potvrdit i vzhledem k našim zakázkám, kdy jich bylo nejvíce uzavřeno v Německu, Španělsku, Francii a Rakousku.

Aktuálně probíhá a bude probíhat hned několik sérií Sourcing Days, které pomáhají propojit české společnosti se zahraničními nákupčími, v rámci možností pomáháme firmám s přípravami na veletrhy po celém světě a s úzce specifikovanými misemi. Kromě toho samozřejmě nabízíme standardní konzultace konkrétním exportérům u exportních záměrů.

Radomil Doležal
generální ředitel agentury CzechTrade