Exportní konference jednotné zahraniční sítě pro podporu exportu Zájem o konzultace projevilo téměř pět set firem.

Ve čtvrtek 29. července 2017 odpoledne byla zakončena tradiční Konference ekonomických radů - setkání všech ekonomických diplomatů a ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade. Tato událost je nejvýznamnější každoroční událostí, během které si ekonomičtí diplomaté vyměňují své zkušenosti, jsou hodnoceni a konzultují své cíle na následující rok. Součástí konference jsou i konzultace pro exportéry, kterých se během středy a čtvrtka v pražském TOP Hotelu zúčastnilo téměř pět set českých firem.

IMG_0683.jpgBěhem pondělí a úterý se zástupci zahraniční sítě setkali v Černínském paláci s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, Jiřím Havlíčkem, ministrem průmyslu a obchodu, Lubomírem Zaorálkem, ministrem zahraničních věcí, Pavlem Bělobrádkem, místopředsedou vlády pro vědu a výzkum, náměstky obou resortů Vladimírem Bärtlem a Martinem Tlapou, a také s celou řadou podnikatelů a jejich reprezentantů z řad Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, i dalšími významnými osobnostmi.

Podstatná část týdne ekonomické diplomacie je však věnována také exportérům, kteří mají možnost se zástupci zahraniční sítě domlouvat rozličné formy podpory svých aktivit, služby zahraniční sítě a konkrétní obchodní záměry ve více než stovce zahraničních teritorií. V tomto ohledu byla letošní B2B jednání s exportéry, která se konala ve středu a čtvrtek v TOP Hotelu Praha, nebývale úspěšná. Tzv. „meeting point“ s exportéry letos využili zástupci z téměř 500 českých firem, kteří konzultovali se 162 zástupci jednotné zahraniční sítě po celé dva dny.

Kapacita českých diplomatů a kanceláří CzechTrade byla zcela vyčerpána. Během středy a čtvrtka proběhlo více než 2 900 jednání o konkrétních obchodních případech z jednotlivých trhů, možnostech prezentace českého zboží, vyhledání obchodního partnera, nebo možnostech účasti českých firem na zahraničních výstavách a veletrzích. Počet firem, které o konzultace projevily zájem, oproti loňsku rapidně narostl. Podařilo se nám uspokojit zájem bezmála 500 exportujících podniků, se kterými budeme v následujících měsících pracovat. Bohužel, mnoho jsme jich museli také odmítnout. S těmi se následně spojí konzultanti CzechTrade a představí jim všechny možnosti podpory, které nabízíme. Tak vysoký zájem nás opravdu nebývale potěšil. Spatřuji v tom ze strany firem jednoznačně pozitivní hodnocení a důkaz toho, že náš český systém podpory exportu je nastaven správně a efektivně. Nasvědčují tomu i výsledky českého exportu, který již sedmým rokem v řadě pravidelně láme rekord roku předešlého,“ dodal náměstek ministra Vladimír Bärtl.

„Právě na zájmu o konzultace je vidět, že se na nás firmy obrací s důvěrou. To se ostatně odrazilo také v letošním hodnocení našich úřadů v zahraničí. Snažíme se na naše služby dívat optikou jeho uživatelů, tedy samotných firem. Proto bychom chtěli, aby celá Jednotná zahraniční síť ambasád a kanceláří CzechTrade nabízela firmám základní exportní služby zdarma. Chceme garantovat podnikatelům vstřícný a profesionální přístup všech hráčů na poli ekonomické diplomacie“, dodal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

„Těší mne, že dnešní Konference ekonomických radů opět potvrdila velký zájem českých exportérů o služby, které podnikatelům přináší Jednotná zahraniční síť. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade jsou významnou podporou při vstupu českých firem na klíčová exportní teritoria, proto dojde k rozšíření dosavadních 51 kanceláří CzechTrade o nové zastoupení v německém Mnichově. V Německu má CzechTrade zatím jen jednu zahraniční kancelář v Düsseldorfu a trvalý několikaletý převis poptávky po službách zejména ze strany segmentu malých a středních podniků nás vedl k otevření druhé kanceláře v zemi, která je největším obchodním partnerem České republiky,“ říká Milan Ráž, ředitel služeb pro exportéry agentury CzechTrade. „Samozřejmě především podporujeme export i na mimoevropských trzích. Např. navázání bližších obchodních vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Českou republikou bylo nedávno zpečetěno podpisem memoranda o vzájemné spolupráci agentury CzechTrade a Czech Business Council Dubai and the Northern Emirates (CBC) za podpory ministerstva průmyslu a obchodu. Podpis memoranda ideálně navázal na jednání vlády, na němž byla schválena účast ČR na výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Cílem spolupráce je vytvoření platformy a zázemí na podporu českého exportu ve Spojených arabských emirátech s výhledem na účast českých firem na EXPO 2020,“ dodává Ráž.

„Rád bych poděkoval ekonomickým diplomatům a ředitelům zahraničních kanceláří CzechTrade za dlouhodobou spolupráci. Během konzultačních dní firmy projevily největší zájem o Čínu, USA, Rusko, Německo, Jihoafrickou republiku, Srbsko a Saudskou Arábii. U mnoha dalších zemí byl naplněn limit maximálního počtu možných schůzek. Pokud by bylo k dispozici více ekonomických diplomatů z těchto destinací, byli bychom schopní zajistit zde více schůzek, jedná se například o Argentinu, Egypt, Indii, Írán, Kanadu, Turecko, Vietnam, a další,“ komentuje setkání prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

 

Fotky z akce

 

 

Kontakt pro média

Česká agentura na podporu obchodu/CzechTrade
RNDr. Marcela Havlová
vedoucí oddělení propagace a komunikace
Dittrichova 21, Praha 2
Tel.: +420 224 907 812, +420 724 347 474
E-mail: marcela.havlova@czechtrade.cz
www.czechtrade.cz, www.czechtrade.eu