Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo českou expozici a firmy, které se zúčastní výstavy EXPO 2017 v kazašské Astaně

Praha, 14. března 2017 Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s agenturou CzechTrade a komisařem české účasti Janem Krsem představilo českou expozici Mezinárodní specializované výstavy EXPO 2017 v kazašské metropoli Astaně. EXPO 2017 začíná 10. června a v průběhu tří měsíců se na této výstavě, zaměřené na téma „Energie budoucnosti“, představí více než 110 zemí světa.

Na dnešní tiskové konferenci výstavu EXPO 2017 a české angažmá představili náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, Seržan Abdykarimov, velvyslanec Republiky Kazachstán v České republice a vládou jmenovaný komisař české účasti Jan Krs.
Náměstek ministra Vladimír Bärtl informoval o stavu plnění úkolů resortu průmyslu a obchodu při přípravě expozice a přínosech angažmá České republiky na EXPU 2017.
„Česká republika disponuje v oblasti výroby a distribuce energií a v energetice řadou moderních technologických řešení, patentů a špičkových výrobků a technologických celků, které mají evropský přesah. Jejich shodným rysem jsou promyšlená a důmyslná řešení. Důvtip je také jednou z charakteristických vlastností Čechů. Z těchto důvodů Česká republika míří na výstavu EXPO 2017 Astana s národním tématem ‚Důmyslnost řešení‘,“ uvedl Vladimír Bärtl.
Komplexní realizací české expozice byla na základě výsledků výběrového řízení pověřena společnost Arteo CZ. Její jednatel Bohumil Bochňák představil podobu českého pavilonu na EXPU 2017, tvůrce expozice ze studia Olgoj Chorchoj a designéra loga výstavy Ondřeje Šmerdu.
„Český pavilon je rozdělen do dvou částí. Hlavní expozice v prvním patře bude věnována unikátním vynálezům, technologickým řešením a nejmodernějším výrobkům českých vývojových a výrobních firem. Dominuje jí koncept sportovního letounu budoucnosti – letadlo na elektrický pohon, které existuje pouze ve dvou prototypech. Vedle něj se představí formou modelů i pokrokový elektrobus, využívající nejmodernější poznatky z oblasti nanotechnologií, elektrárna, produkující energii při likvidaci běžných komunálních odpadů, dům, který si sám vyrábí a hlídá spotřebu energií, a mnoho dalších důmyslných řešení. K expozici patří i odlehčenější část s interaktivními edukativními exponáty na téma energie a energetika, což jistě uvítají především děti, ale i jejich rodiče,“ uvedl k obsahu české expozice Bohumil Bochňák.
Jak doplnil, ve druhém patře českého pavilonu se nacházejí administrativní prostory kanceláře komisaře české účasti, jednací místnosti, prezentační sál s kapacitou přibližně 40 míst a restaurace, kde bude možné ochutnat českou národní kuchyni a její jedinečné zvěřinové speciality. Restaurace má kapacitu přibližně 45 míst a počítá se v ní s obsluhou, výčepem českého piva, nabídkou studených předkrmů, polévek a teplých pokrmů tradiční české kuchyně.


O výstavě EXPO Astana 2017
Specializovaná mezinárodní výstava EXPO 2017 se uskuteční v hlavním městě Republiky Kazachstán Astaně ve dnech 10. června až 10. září 2017. Jejím tématem jsou „Energie budoucnosti“ a zúčastní se jí více než 110 zemí světa, které zde představí inovativní technologie a trvale udržitelná řešení v oblasti energií a energetiky. Účast ČR zajišťuje na základě pověření vládou Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechTrade a vládou jmenovaným komisařem Janem Krsem. Zúčastnit by se jí měli i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.

 

Kontakt pro média

Tiskové oddělení MPO

František Kotrba

tiskový mluvčí

Na Františku 32, Praha 1

Tel. + 420 224 854 137, + 420 702 211 157

kotrba@mpo.cz

www.mpo.cz

 

Komisař české účasti na EXPO ASTANA 2017

Jan Krs

Tel.: +420 224 855 201

komisar@czechtrade.cz