Podnikatelská mise v čele s premiérem a ministryní Novákovou míří do jihovýchodní Asie

Praha, 14. ledna 2019 – Premiér Andrej Babiš a ministryně Marta Nováková povedou téměř čtyřicetičlennou podnikatelskou misi, s níž v rámci týdenní cesty navštíví Singapur, Thajsko a Indii. Cílem bude budování nových a hlubších obchodních vztahů a podpora českého exportu.

Delegace navštíví region jihovýchodní Asie od 13. do 19. ledna a její první zastávkou bude Singapur. Zde se zúčastní podnikatelského fóra, které připravili společně ZÚ ČR v Jakartě a zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Singapuru ve spolupráci se Singapore Business Federation. Cílem akce je přiblížit zájemcům sektory, ve kterých mohou tuzemské firmy nalézt uplatnění. Pro české exportéry je zde mnoho příležitostí například v elektronickém průmyslu, biotechnologiích, energetice a v dalších oblastech. Singapur se v žebříčku Světové banky, který hodnotí podmínky pro podnikání, umístil na druhém místě, a díky tomu může podnikům sloužit jako brána pro vstup na trhy celého regionu.

Podnikatelská mise dále zamíří do Thajska, které leží uprostřed nejdynamičtěji se rozvíjející oblasti Asie. Země hraje díky své makroekonomické stabilitě, rozvinutému exportně orientovanému průmyslu a silnému kapitálovému trhu v jihovýchodní Asii významnou roli. Současná thajská vláda zdůrazňuje důležitost investic do dopravní infrastruktury, vytvoření Východního hospodářského koridoru (EEC) a podporu iniciativy Thailand 4.0. „Thajské firmy s regionálním i globálním působením nabízejí českým dodavatelům širokou škálu příležitostí. Největší potenciál je v dodávkách špičkových strojů a strojního vybavení a technologiích světové úrovně, které se v Thajsku dosud nevyrábějí. Zájem je ale i o luxusní designové výrobky, které oslovují vyšší střední třídu a bohatou vrstvu Thajců zejména v Bangkoku a okolí,“ říká ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku Jan Lembas.

Poslední zastávkou bude Indie, která je nejrychleji rostoucí ekonomikou světa. Stávající hospodářské politice země dominuje program Make in India, založený na snaze modernizovat průmyslové kapacity a dosáhnout světové konkurenceschopnosti. Ve dnech od 18. do 20. ledna se koná další ročník veletrhu Vibrant Gujarat v Ahmedabádu, na který zamíří i premiér s delegací českých podnikatelů. Setkají se na něm nejen vládní činitelé, ale především špičky indického průmyslu a investoři. Česká republika se bude prezentovat ve vlastní expozici za účasti agentury CzechTrade a firem pozvaných Svazem průmyslu a dopravy ČR. „Návštěva českého premiéra je správně načasována, především proto, že zájem českých firem o indický trh každoročně stoupá. Indie doslova žije novými reformami a rozvojem, který dává šanci i menším českým podnikům, jelikož i byrokratické postupy se postupně zjednodušují,“ říká k důležitosti podnikatelské mise Ivan Kameník, ředitel zahraniční kanceláře v Bengalúru. České firmy mají možnost v Bengalúru využívat podnikatelský inkubátor pro exportéry a investory, který funguje pod odborným dohledem zahraniční kanceláře agentury CzechTrade. 

O agentuře CzechTrade 
CzechTrade je agentura na podporu obchodu, řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky. Funkcí agentury, která působí od roku 1997, je pomáhat českým firmám a podnikatelům proniknout na zahraniční trhy. Zájemci o spolupráci si mohou vybrat ze široké nabídky asistenčních služeb, případně sami nadefinovat jejich podobu dle svých individuálních potřeb. www.czechtrade.cz