Sedmdesátičlenná podnikatelská delegace zamířila do Izraele, kde se mimo jiné účastní izraelsko-českého obchodního fóra spoluorganizovaného agenturou CzechTrade

Praha, 26. listopadu 2018 – Izrael navštívilo sedmdesát členů podnikatelské delegace, kteří doprovázejí prezidenta Miloše Zemana. Cesty se účastní také Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade. Součástí jeho programu byl mimo jiné slavnostní podpis memoranda o spolupráci agentury CzechTrade a Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal včera v Izraeli podepsal memorandum o spolupráci agentury CzechTrade a Česko-izraelské smíšené obchodní komory. „Memorandum umožní oběma stranám efektivněji spolupracovat a napomáhat rozvoji vzájemných hospodářských vztahů,“ uvádí Radomil Doležal. Slavnostnímu podpisu přihlížel také prezident republiky Miloš Zeman.
Během dnešního odpoledne proběhne v Tel Avivu česko-izraelské obchodní fórum. Spoluorganizuje ho agentura CzechTrade ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Hospodářskou komorou ČR, Federací izraelských obchodních komor, českou ambasádou v Tel Avivu, Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Akci zahájí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a zúčastní se jí česká podnikatelská delegace, která čítá přes sedmdesát zástupců tuzemských firem, svazů, komor, vysokých škol, bank a pojišťoven. „Na konferenci a navazujících jednáních business-to-business budou izraelským partnerům a podnikatelům, kterých se akce zúčastní téměř sto, prezentovány možnosti a potenciál českých firem. Chceme české podnikatele ukázat v nejlepším světle a pomoci jim k navázání co nejvíce kontaktů,“ dodává Radomil Doležal.
Součástí programu v Izraeli je mimo jiné slavnostní otevření Českého domu v Jeruzalémě, kterého se v úterý odpoledne zhostí prezident Miloš Zeman. „Za agenturu CzechTrade je cílem především rozšíření kapacit pro poskytování služeb českým podnikatelům a intenzivnější šíření povědomí o průmyslovém, vědeckotechnickém a obchodním potenciálu České republiky v daném regionu,“ informuje vedoucí zahraniční kanceláře agentury v Tel Avivu Jiří Mašata. Izrael je velmi zajímavým partnerem v oblasti některých špičkových technologií. Příležitosti pro české exportéry CzechTrade zaznamenává napříč celým spektrem oborů – od dopravní infrastruktury přes potravinářský průmysl až po spotřební zboží.

O Izraeli
Izrael je nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky v regionu Blízkého východu. Z pohledu absolutní výše exportu mu patří třetí příčka z mimoevropských zemí. Izrael se s 8,82 mil. obyvatel může opřít o technologicky vyspělou ekonomiku, 5. místo v počtu patentů na obyvatele a vysokou koncentraci start-upů. Český vývoz do Izraele se v roce 2017 zvýšil o 6,7 %  a poprvé v historii přesáhl hranici 1 miliardy dolarů. Největší objem vývozu tvořily osobní automobily (58 % z celkových vývozů), zařízení pro automatické zpracování dat, měřicí přístroje, přístroje pro záznam, tisk a zbraně.