Vietnam podle agentury CzechTrade nabízí českým firmám mnoho příležitostí

Praha – 23. září 2016 – Do Vietnamu míří velké množství investic ze západních států. Podle ředitele zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Ho Či Minově Městě zdejší trh nabízí velké příležitosti v oblastech energetiky, strojírenství a důlního průmyslu, ve kterých mají české podniky dlouhou tradici. Díky agentuře CzechTrade se v zemi uplatnila také firma ČZ řetězy.

České společnosti, které mají zájem rozšířit své aktivity do Vietnamu, mají širokou paletu možností. Vietnam je rozvojovou zemí, jejíž potřeby jsou takřka nekonečné. Velké příležitosti nabízí kromě výše zmíněných oblastí také zdravotnictví, odpadové hospodářství a dopravní infrastruktura. Je však třeba počítat s tím, že na místním trhu existuje ostrá zahraniční konkurence prakticky z celého světa.


„Je pravda, že podnikání ve Vietnamu má svá specifika a že zahraniční podnikatel musí pochopit tamní mentalitu, případně se oprostit od naivních představ. Podnikání ve Vietnamu je velmi dobře možné, což dokazují tisíce zahraničních firem, které v zemi působí, včetně české společnosti ČZ řetězy,“ říká Zdeněk Degen, ředitel zahraniční kanceláře v Ho Či Minově Městě.


„V minulosti jsme zde byli tradičním dodavatelem řetězů pro motocykly. Společně s agenturou CzechTrade jsme se zúčastnili veletrhu v Ho Či Minově Městě s cílem na tuto tradici navázat. Podařilo se nám získat spoustu cenných kontaktů. Letos jsme díky nim již realizovali jednu zakázku v Malajsii a nyní očekáváme objednávku na řetězy od vietnamského partnera v hodnotě až 2,5 milionu korun,“ říká Ludmila Michálková, obchodní a výrobní ředitelka ČZ řetězy.


Ve Vietnamu úspěšně podnikají i další české firmy, např.  Hydra Praha, která postavila a v prosinci 2013 uvedla do provozu závod na výrobu kondenzátorů ve středním Vietnamu, nebo významný výrobce pásových a kotoučových pil PILOUS, který ve spolupráci s vietnamskou firmou HAMECO rozběhl společnou výrobu pro vietnamský trh a celý region. Z dalších firem, které ve Vietnamu našly obchodní partnery, lze jmenovat třeba Biopharm, Biovetu, Dominant CZ, Hamé, Enelex či Ortas. Velmi úspěšně na vietnamském trhu v oboru finančních služeb působí společnost Home Credit ze skupiny PPF, která poskytuje spotřebitelské úvěry.


CzechTrade pro české firmy ve Vietnamu zajišťuje kromě standardních služeb, jako jsou analýzy trhu nebo vyhledávání potenciálních obchodních partnerů, např. na míru šité firemní prezentace nebo účasti na výstavách a veletrzích. „Právě osobní účast na veletrhu je velmi účinným nástrojem k navázání množství osobních kontaktů, získání obchodních partnerů a v některých případech i k podpisu kontraktů,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.


Do konce roku 2016 se české společnosti budou moci zúčastnit čtyř akcí: každoročního prestižního veletrhu Pharmed and Healthcare (září), největšího potravinářského veletrhu FoodExpo Vietnam 2016 (listopad), veletrhu Ecotech 2016 (přelom listopadu a prosince) se zaměřením na ekologické technologie a prvního ročníku výstavy obranného průmyslu Homeland Security Expo Vietnam 2016 (prosinec).


Podle Agentury pro zahraniční investice (FIA) dosáhly celkové přímé zahraniční investice (FDI) registrované v zemi v první polovině roku 2016 více než 11,2 miliardy amerických dolarů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje významný nárůst o 105 %. Od ledna do června 2016 investovalo ve Vietnamu 61 zemí. Největším investorem zůstala i nadále Jižní Korea. Podle hodnocení Světové banky (Doing Business) dochází ve Vietnamu k postupné kultivaci podnikatelského prostředí, což se odráží ve zlepšujícím se postavení země v rámci skupiny 189 zemí, které Světová banka hodnotí. V roce 2015 zaujímal Vietnam v celkovém ukazateli 93. příčku, v roce 2016 již 90. příčku. V hodnocení podmínek pro založení firmy se meziročně posunul dokonce o 6 míst (ze 125. v roce 2015 na 116. v roce 2016).

 

O agentuře CzechTrade 
CzechTrade je agentura na podporu exportu, řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky. Funkcí agentury, která působí od roku 1997, je pomáhat českým firmám a podnikatelům proniknout na zahraniční trhy. Zájemci o spolupráci si mohou vybrat ze široké nabídky asistenčních služeb, případně sami nadefinovat jejich podobu dle svých individuálních potřeb.
www.czechtrade.cz

 

Kontakt pro média
Česká agentura na podporu obchodu/CzechTrade
RNDr. Marcela Havlová
vedoucí oddělení PR a komunikace
Dittrichova 21, Praha 2
Tel.: +420 224 907 812, +420 724 347 474
E-mail: marcela.havlova@czechtrade.cz
www.czechtrade.cz, www.czechtrade.eu

 

Stance Communications, s.r.o.
Štěpán Dlouhý
AccountManager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 602 685 131
E-mail: stepan.dlouhy@stance.cz
www.stance.cz