Příběhy úspěšných exportérů

Inspirujte se jejich příběhy a otevřete si s námi cestu na zahraniční trhy i vy.

Český ležák slaví úspěchy v Londýně

„It was a successfull event“ říká Simon Oates, který v červenci na akci Czech Beer Day zastupoval pivovary Bernard, Matuška a Primátor. Až 200 britských obchodníků a zástupců restaurací, hotelů a pivovarů ochutnalo české zlato na unikátní akci konané na zahradě rezidence velvyslanectví v Londýnském Hampsteadu, organizované zahraniční kanceláří CzechTrade Londýn.

Toto setkání, pod laskavou záštitou velvyslance Libora Sečky, volně navazovalo na úspěšný říjnový B2B event v Liverpool. Jeho cílem bylo Britům představit klasické poctivé ležáky, které se od euro-piv liší v tradiční výrobní technologii jako je až 200 dní ležení, dvojité rmutování a poctivá plná chuť.

   

Na akci se představili tradiční pivovary jako Budějovický Budvar, Ferdinand, Pivovary Lobkowicz, Pivovar Pernštejn, Unětický pivovar, Zubr, Matuška, Primátor, Bernard, ale i speciální nové pivo pro ženy Aurosa. Nechyběl ani Rudolf Jelínek se svou širokou škálou destilátů.

Každý z přítomných se mohl účastnit tomboly a vyhrát kromě 9 pivních a destilátových cen i hlavní cenu v podobě zájezdu do pivovaru Pernštejn v Pardubicích. Letenku z Londýna do Pardubic darovala společnosti Ryanair. V září se mohou v Pernštejnu těšit na brand ambasadora londýnského pivovaru Fuller´s v doprovodu s britským novinářem.

   

První exportní úspěchy již hlásí pivo Aurosa, které má několik zájemců o výhradní zastupování a Simon Oates zastupující 3 pivovary. Konečně, co o akci říká samotný Simon.

„I met a great number of important industry buyers and will be following up that contact to hopefully increase our supply of Czech beers throughout the country.

To give a great example of how we benefit from these events, following on from the Liverpool event last October, we were introduced to the guys from Albert’s Schloss in Manchester.

Since then, we have had permanent supply of two Czech products into this prestigious account, Bernard Unfiltered and Matuska Raptor.

The Matuska Raptor has been imported exclusively for the Albert’s Schloss which has proved a great success with this company. We are now talking about providing a further product on a permanent basis so the benefits are very much ongoing.

From the London event, the buyer from New World Trading Company made contact and I am in negotiations to supply this group who will be a very important business partner if all goes to plan.

Once again, thank you to your people in CzechTrade London – Ivana, Eva and Martin, and the Ambassador of course, for providing the platform to showcase our Czech beer offering, I look forward very much to the next event.“ Simon Oates, Sales Manager – Pivovar

   

Kompletní článek popisující průběh akce naleznete níže.

12 Července 2017 se pod záštitou Velvyslance České Republiky, pana Libora Sečky, uskutečnil na jeho rezidenci v Londýně akce Czech Beer Day. Jednalo se o největší B2B výstavu českého piva, které se kdy uskutečnilo na půdě Spojeného království. Organizátorem akce bylo britské zastoupení agentury na podporu exportu CzechTrade.

Co je „real craft lager from Czech Republic“?

Czech Beer Day chtěl britským obchodníkům především demonstrovat, že vedle velkých českých pivovarů v zahraničním vlastnictví, které odborná britská veřejnost většinou dobře zná, je zde ještě další velká obchodní příležitost: totiž česká piva z malých až středních regionálních pivovarů a dále minipivovary, které mají kapacitu a životnost piva vhodnou k exportu. Tyto pivovary produkují nesmírně kvalitní pivo typu ležák, které jsou světově unikátní dlouhým procesem výroby zahrnující například rmutování, kvašení v otevřených spilkách či dlouhé ležení v historických pivovarských sklepech.

V Británii je nutné takové vlastnosti piva a jeho unikátnost komunikovat marketingově. Problém však je, že menší pivovary si nemohou dovolit vynaložit takové prostředky na britském trhu, kde teprve začínají – to je ten hlavní důvod proč CzechTrade zorganizoval Czech Beer Day, který právě britské obchodníky upozornil na to, že je tu něco jiného, unikátního, do čeho se vyplatí investovat. Tento typ českého piva jsme proto příznačně nazvali „real lager“ jakožto analogii v Británii zavedenému pojmu „real ale“, označující britské pivo vařené podle původních postupů.

Rekordní účast 13 českých pivovarů

Akce se zúčastnilo 13 českých pivovarů zastupovaných osmi českými a britskými skupinami. Největší účastník, často nazývaný největší minipivovar v ČR“ Byl Budweiser Budvar. Následovaly pivovary Bernard, Primátor, Minipivovar Matuška, pivovar Ferdinand, skupina pivovarů Lobkowicz (prezentující pivovary Lobkowicz, Platan, Vysoký Chlumec, Ježek a Rychtář) přerovský Zubr, pivovar Pernštejn, stále více populární Únětický pivovárek a také „pivo pro ženy“ Aurosa. Pivovary Matuška a Pernštejn kromě tradičního ležáku představili i české pojetí piva typu „ale“ se směsí českých, britských a amerických surovin.

Akci ještě doplnila slavná destilérka Rudolf Jelínek a dále pak česká marketingová agentura Little Greta, která mimo jiné pomáhá minipivovarům jako je například znovuobnovený pivovar v Jarošově.

   

Zacíleno na distribuci a pohostinství – zahájení

Akce byla zahájena Velvyslancem České Republiky, následoval krátké vpravení do světa „real lager“ ze strany ředitele CzechTrade Londýn Martina Macourka a poté se již za doprovodu zpěvu mladého zpěváka Marcela Procházky všichni vrhli na ochutnávky a obchodní networking. Přítomné pivovary zejména hledali partnery typu importéry, distributory a dále i britské pivovary svrchně klasického piva, které mají zájem své pivní portfolio doplnit ležákem.

Akce se však účastnily i české pivovary, které již v UK zástupce mají – například britské skupiny Pivovar Ltd, Pivo-UK.com či Budvar UK – a proto byly pozváni i zástupci pohostinství, například hotely, restaurace, cateringové firmy, bary, hostince či organizátoři festivalů.

   

Privátní B2B akce s masovou účastí a exkluzivními jmény

Účast na akci byla mimořádná, celkově účast potvrdilo přes 200 osob z výše zmíněných obchodních skupin, které ještě doplnili britští pivní novináři a blogeři. Ač privátní event, akce tak měla opravdu početné zastoupení relevantních nákupčích, business development manažerů či vlastníků. To vše bylo možné díky tříleté práci CzechTrade Londýn v kompilaci pivní databáze osobních a ověřených kontaktů. Mezi návštěvníky byla celá řada prémiových firem, se kterými se setkat za jiných okolností by bylo velmi komplikované až nemožné. U distributorů můžeme například uvést společnosti Marblehead, Bibendum, Vertical brands, Enotria či proslulý londýnský Fuller´s který vyslal 5 svých nejvíce seniorních zástupců. Ze segmentu pohostinství pak na akci byla tak známá jména jako pubová skupina Mitchells and Butlers, Hawthorn leisure, londýnské hotely Ritz a Conrad a známé řetězce jako café Nero, Pizza Hut či Pizza Express.

První výsledky oslňující, o pivovaru Aurosa píše i bulvární Daily mail!

Bezprostředně po skončení akce jsme zaznamenali bezprostřední zájem ze strany Britů o české pivo – jako dobrý příklad slouží unikátní designové pivo „pro ženy Aurosa, když majitelce pivovaru Martině Šmírové den po akci volali hned tří zájemci o distribuci piva včetně známé hotelové sítě Edwardian hotels. O pivovaru byl publikován i článek v slavném Daily Mail, který byl jak se na tento plátek sluší správně kontroverzní, což je přesně ten typ reklamy kterou české pivovary potřebují.

   

Hlavní cena Tomboly: Cesta do pivovaru Pernštejn pro britského distributora a novináře

Ke konci akce se losovala tombola, kde bylo hned 9 pivních a destilátových cen. Losování však provázelo velké napětí a očekávání neboť první cenou byl zájezd do pivovaru Pernštejn v Pardubicích. Šťastný výherce z řad distributorů a novinářů čekal let novou linkou Ryanairz Londýna do Pardubic a následně prohlídka pivovaru a také turistický výlet po okolí. Letenku zajistila agentura CzechTourism, která měla na akci i svůj stánek, pobyt pak daroval právě pivovar Pernštejn. Hlavní cenu vyhrál brand ambassador londýnského pivovaru a distributora Fuller´s, pan John Kealing. Na podzim se tedy pardubičtí pivovarníci mohou těšit na návštěvu z Británie prvního významu.

   

Czech Beer Day se vrátí!

To nejlepší na konec. Czech Beer Day se v červenci 2018 do Londýna vrátí, ještě větší a zajímavější než kdy dříve!

   

   

   

Vzpoura proti plastům. Na špičce je český startup s rozložitelnou vidličkou

Evropa od července končí s používáním jednorázových plastových příborů či talířů. Jedna z mála firem, která nabídla originální náhradu, je český Refork. Vyvinul příbory z unikátní rozložitelné směsi na bázi dřevní moučky. Svůj rozjezd financuje také originálně – vydáním vlastní kryptoměny. [...]

Mnozí Chorvati mají zkušenosti z Německa. Čekají tedy německou kvalitu

Čistírny odpadních vod a technologie pro ně dodává do Chorvatska už 20 let brněnská společnost Asio. V zemi si založila vlastní dceřinou firmu, byť až napodruhé. Řada chorvatských podnikatelů prý dříve získala peníze i zkušenosti v Německu, jsou proto zároveň zvyklí na vysokou jakost. [...]

Čínu jde porazit jedině kvalitou

Navzdory koronakrizi pokračujeme v expanzi na nové zahraniční trhy. Druhá vlna zatím odběratele zasáhla méně než ta jarní, říká v rozhovoru Jiří Fejt, manažer pro export ve společnosti Huddy Diamonds. [...]

Turecká káva? Připravují ji na Karvinsku

Dá se to vlastně označit za husarský kousek. Do Turecka, které kdysi platilo za synonymum příchodu kávy do Evropy, dnes dodává kávu po tunách rodinná firma Simandl z Petrovic u Karviné. [...]