Aktuálně z izraelské ekonomiky

Datum: 5. 7. 2020    Průmyslový obor: Neurčeno; Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Izrael Izrael

Stručně o ekonomické situaci v Izraeli

Úředníci ministerstva financí se stále soustřeďují na technické podrobnosti očekávaného balíčku fiskálních opatření, ale Izraelci potřebují vědět, kam vývoj směřuje. Debata o příštím izraelském státním rozpočtu se nyní zaměřuje na technickou otázku, zda vláda schválí samostatné rozpočty na zbývající část roku 2020 a pro rok 2021, nebo jeden, který pokryje celé období. Rozpočet musí ukázat izraelské veřejnosti, že vláda má strategii ukončení koronavirové krize.
Ministr sociální péče, šéf národního pojištění naléhavě žádá vládu, aby rozšířila nouzová opatření týkající se koronaviru; nejvýznamnější izraelská města zaznamenávají růst počtu nezaměstnaných až o 500 %, přičemž arabské komunity zaznamenávají nárůsty nezaměstnanosti o více než 1000 %. Více než 1/4 milionu Izraelců hrozí nebezpečí ztráty dávek v nezaměstnanosti.
Do konce května se do práce vrátilo pouze 20 % lidí ve věku 24 let a mladších, kteří byli propuštěni na neplacenou dovolenou.
Situace nejvýznamnějšího izraelského leteckého dopravce El Al se tak zkomplikovala, že generální ředitel Gonen Usishkin v podstatě zastavil veškeré lety - nařídil, aby se všechna letadel vrátila do Izraele, včetně těch, která provozují nákladní a ad-hoc lety.
Dobrou zprávou v moři nagativních informací je fakt, že izraelské startupy v červnu vyrostly o téměř 700 milionů dolarů. Izraelské technologické společnosti, které v roce 2019 získaly rekordních 8,3 miliard USD, během prvních šesti měsíců roku 2020 navzdory krizi Covid-19 získaly přes 4,7 miliardy USD.

Zdroj: https://en.globes.co.il; https://www.haaretz.com/; https://www.ynetnews.com/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade / CzechInvest v Tel Avivu a Jeruzalémě.