Austrálie se potýká s nedostatkem dřeva pro stavebnictví

Datum: 1. 7. 2022    Průmyslový obor: Stavebnictví a stavební materiály;     Teritoriální zaměření:  Nový Zéland Nový Zéland, Austrálie Austrálie

Kácení domácího dřeva se redukuje, zatímco poptávka a domácí výroba dřevěného materiálu nezpomaluje.

Stavební firmy v Austrálii jen těžko shánějí dřevěný stavební materiál jako například laminované dýhové řezivo nebo dřevěné trámy. Čekací doby dosahují i devíti měsíců.

Důvodem současné situace je několik faktorů. Jedním z nich je vládní balíček pro podporu stavebního průmyslu, dále rostoucí závislost na importovaných materiálech nebo překážky, kterým čelí globální doprava.  Ruská invaze s sebou nese též mnoho nepříjemností na globální trh.

Kritizovaný je zejména vládní balíček na podporu stavebního průmyslu z června 2020, kdy vláda Scotta Morrisona uvolnila budget 688 milionů australských dolarů pro rezidentní stavby. Balíček byl uvolněn z důvodu obav, že pandemie zdevastuje výstavbu nových rezidenčních jednotek.

Výsledkem je vyšší poptávka potýkající se s poklesem v nabídce, jelikož kácení domácího dřeva se redukuje, zatímco domácí výroba dřevěného materiálu nezpomaluje.

Zejména výstavba rodinných domů vyžaduje velké množství trámů. Tesařina zpravidla tvoří přibližně 20 % z celkové ceny domů v Austrálii.

Australské stavební firmy jsou tak více odkázány na importované trámy a to v době, kdy je globální transportní řetězec zatížen vysokými cenami za energie, což zvyšuje náklady za dopravu.

Zdroj: https://www.architectureanddesign.com.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie