Bezdrátové nabíjení EV z vozovky se testuje i v Japonsku

Datum: 21. 9. 2022    Průmyslový obor: Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Japonsko Japonsko

Japonská stavební společnost Obayashi spolu s výrobcem autodílů Denso pracuje na technologii indukčních smyček instalovaných přímo v asfaltu.

Technologie indukčních smyček, jež je v Evropě testovaná například italským Fiatem, by do budoucna měla umožnit nabíjení elektrických automobilů přímo za jízdy, a zásadně tak přispět k prodloužení dojezdové vzdálenosti či snížení současných nároků na velikosti baterií. Ostatně technologii bezdrátového nabíjení na principu elektromagnetické indukce je již běžně používána u smartphonů. Jediný zásadní rozdíl, s kterým se inženýři při aplikaci pro elektromobily potýkají, je skutečnost, že auta během jízdy mezi jednotlivými cívkami přeskakují.

První testy technologie v Japonsku byly uskutečněny na krátkém okruhu v tokijském výzkumném středisku společnosti Obayashi, kde testovaný elektromobil byl schopen nepřetržité hodinové jízdy v 15kilometrové rychlosti. Inovací oproti testovacímu okruhu Fiatu v Lombardii má pak tvořit speciální technologie vyztuženého asfaltu umožňující položení indukčních cívek blíže k povrchu vozovek, jež vede ke zvýšení celkové efektivity nabíjení.

Testování prototypu by pak mělo pokračovat do března příštího roku. Obayashi s Denso věří, že do roku 2025 by měly být schopny posunout technologii do stavu, kdy ji mělo být možné využít i v reálné dopravě. S ohledem na náklady spojenými s připravením nutné infrastruktury tomu bude nejspíše v oblasti veřejné dopravy, kdy se nabízí vybudování vozovek s indukčními cívkami pro okružní linky městských autobusů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.

Zdroj: Nikkei Asian Review