Brazílie je závislá na dovozu ruských hnojiv

Datum: 3. 3. 2022    Průmyslový obor: Zemědělství a lesnictví; Chemický průmysl;     Teritoriální zaměření:  Brazílie Brazílie

Konflikt na Ukrajině bude mít nejspíš velký vliv také na brazilské zemědělství.

Brazílie se drží na čtvrté příčce největších spotřebitelů hnojiv, avšak domácí produkce je nedostačující. Přibližně 80 % veškerých hnojiv je importováno, z toho více něž 25 % pochází právě z Ruska a Běloruska. V roce 2021 bylo vyprodukováno na 6,3 milionu tun hnojiv, ale dovezeno ho bylo téměř 6krát více, konkrétně 35,6 milionu tun.

Brazilští zemědělci se obávají, že skrze probíhající válku a sankce Ruska, neobdrží objednané zboží, které navíc většina velkých odběratelů už i zaplatila. Podle expertů se jedná o jeden z více faktorů, který poukazuje na nesamostatnost země v tomto odvětví, a který by měla Brazílie začít řešit a produkovat více hnojiv na domácí půdě. Do té doby je však trh otevřen dalším potenciálním dodavatelům. Ministr zemědělství se domnívá, že limitace ohledně importu ovlivní cenu zboží, které následně povede k dalšímu růstu cen potravin.

Problémy se týkají nejen importu, ale také exportu. Brazílie je pátým největším světovým exportérem arašídů za Indií, USA, Argentinou a Čínou. Rusko, společně s Ukrajinou jsou jedním z největších odběratelů brazilských arašídů. Ty jsou podle expertky oblíbené v zahraničí nejen díky nižší ceně, ale rovněž pro kvalitu, která v posledních letech navíc roste a je přísně kontrolována. Jmenované země jsou zodpovědné za téměř polovinu celkového vývozu arašídů v Brazílii. Na druhou stranu, arašídy nejsou nejvyváženější brazilskou surovinou, nenachází se dokonce ani v top 10. Ve srovnání se sójou zaujímá zisk z vývozu pouhé jedno procento.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com