Brazílie plánuje vystavět nové větrné turbíny na moři

Datum: 24. 11. 2022    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Brazílie Brazílie

Projekt výstavby nových větrných elektráren byl představen tento měsíc v dokumentu Námořní panorama v Rio de Janeiru 2022 a slibuje až 6000 pracovních míst.

U loděnického sektoru dochází podle Průmyslové federace pro Rio de Janeiro (Firjan) od roku 2019 k oživení, ačkoli 6000 pracovních míst představuje zhruba čtvrtinu ve srovnání s rokem 2014. Nové projekty, které berou v potaz i dopad na životní prostředí, by mohly sektoru výrazně pomoci.

Konstruktéři mohou využít zkušeností s projekty v ropném a plynárenském průmyslu a integrovat tak již existující struktury pro průzkum ropy. V horizontu zhruba pěti let, kdy by se mohly plovoucí plošiny pro ropný a plynárenský průmysl přizpůsobit nové funkci větrné elektrárny, a to ukotvením konstrukce ke dnu moře, čímž se získá vynikající stabilita pro turbínu instalovanou na horní straně plošiny. Ke konstrukci by došlo na souši, čímž by se operace stala efektivnější a bezpečnější.

Podle manažerky federace Firjan Karine Fragoso projekty výstavby větrných turbín na moři mohou přinést stavební příležitosti brazilským loděnicím, ať už jde o jednotlivé díly a kusy, nebo o větší konstrukci. Dále dodala, že námořní průmysl ve státě Rio de Janeiro představuje téměř 50 % průmyslu v zemi.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie. 

Zdroj: bnamericas.com