Britská ekonomika neroste podle očekávání. Důvodem jsou nižší kupní síla obyvatel a růst životních nákladů

Datum: 12. 9. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

HDP ani během července nerostl podle očekávání ekonomů a dosáhl pouze 0,2 % v meziročním srovnání. Pozitivem je sektor služeb, který v červenci vzrostl o 0,4 %, nicméně výroba opět poklesla, tentokrát o 0,3 %.

Tempo růstu britské ekonomiky začalo zpomalovat již začátkem tohoto roku vlivem dopadu rostoucích nákladů na podniky a spotřebitele. Inflace v červenci dosáhla svého maxima a v současnosti je na nejvyšší za posledních 40 let. To samozřejmě snižuje objem peněz, které lidé mohou utrácet za zboží a služby.

Někteří ekonomové se domnívají, že zmrazení průměrných ročních účtů domácností za energie na 2500 liber v příštích dvou letech, které minulý týden oznámila nová premiérka Liz Trussová, pomůže v nadcházejících měsících podpořit poptávku v ekonomice. Vzhledem k tomu, že se některé domácnosti a podniky potýkají s problémy při placení za energie už nyní, však zůstávají ekonomické vyhlídky Spojeného království nepříznivé. Na říjen je navíc naplánované další zdražení cen.

Ekonomové také očekávají, že Bank of England na svém příštím zasedání již posedmé v řadě zvýší úrokové sazby, což pravděpodobně způsobí další zpomalení spotřebitelské poptávky.

Ceny plynu dosáhly v srpnu nového maxima a s problémy se bude nadále potýkat i vývoz, protože zahraniční poptávka ze strany klíčových obchodních partnerů se snižuje a obchodní třenice kvůli brexitu přetrvávají.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

Zdroj: Financial Times