Burza v São Paulu roste už čtvrtý den v řadě

Datum: 27. 3. 2020    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Brazílie Brazílie

Po skoro 50% pádu v minulých týdnech, ovlivněným náladou na všech burzách světa, je burza v São Paulu aktuálně na optimistické vlně. Růst nastal začátkem tohoto týdne, po přijetí restriktivních opatření ve státech jihovýchodu země (např. státy São Paulo či Rio de Janeiro).

Podle analytiků je růst ovlivněn hlavně spekulativními nákupy investorů, kteří nakupují tituly, které v minulých týdnech zaznamenaly největší pokles. Například akcie leteckých společností a turistických agentur. V tomto ohledu jsou tedy analytici opatrní v odhadu stability růstu.
I přes vyjádření prezidenta Jaira Bolsonara, který v úterním (24/3) prohlášení napadal opatření jednotlivých federálních států Brazílie jako přehnaná, guvernéři těchto států zavádějí omezení doporučená Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a následují tak evropské státy a USA.
Opatření a kroky, z nichž zmiňme třeba přípravy externích lůžkových kapacit na stadionech Pacaembu v São Paulu nebo Maracanã v Rio de Janeiro, velké omezení vnitrostátní letecké dopravy či plošné očkování proti chřipce, které by mělo snížit riziko zaměnění chřipky za nemoc COVID-19 při diagnostice, by měly pomoci překlenout první fázi pandemie v Brazílii bez zbytečně velkých ztrát na životech.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade São Paulo
Zdroj: valor.globo.com