Byznys se v Kapském Městě do konce roku plně zotaví

Datum: 30. 9. 2022    Průmyslový obor: Služby;     Teritoriální zaměření:  Jihoafrická republika Jihoafrická republika

Kapské Město se stejně jako jiná města a země vzpamatovává z ekonomických problémů, které byly způsobené pandemií. Očekává se plně zotaví na předkoronavirovou úroveň do konce letošního roku.

S příchodem lockdownu v březnu 2020 se musely z nařízení vlády dočasně uzavřít nejen obchody a restaurace, ale také některé kanceláře, hotely přišly o turisty. Mnoho malých podnikatelů zkrachovalo a lidé se zároveň naučili více nakupovat z domova prostřednictvím internetu.

Jihoafričané se pomalu do barů a restaurací vrací, více také utrácejí v kamenných obchodech. V roce 2020 ukončilo svou činnost v centru Kapského Města na 100 malých podniků. Počet provozních podniků napříč sektory se snížil o 14 %. Uvolnilo se 15 % kancelářských prostor.

Navzdory nejisté situaci a řadě přísných vládních nařízení se situace v roce 2021 zlepšila. V centru Kapského Města se otevřelo 135 nových podniků. Na konci roku 2021 byl maloobchodní segment města o zhruba 6 % nižší než před pandemií, do konce roku 2022 by však vše mělo být zpět.

Přestože maloobchod v Kapském Městě pomalu opět vzkvétá, některé sektory se plně nevzpamatovaly, například ICT a telekomunikace stagnují. Míra neobsazenosti kanceláří se zvyšuje, řada z nich se přetváří k jiným účelům.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika. 
Zdroj: businessinsider.co.za