Cena mědi se v Chile a Peru vyšplhala zpět na únorové ceny

Datum: 29. 4. 2021    Průmyslový obor: Nerostné suroviny a polotovary;     Teritoriální zaměření:  Chile Chile

Ačkoli Chile, společně s Peru, prochází stagnací v produkci mědi, její cena se opět vyšvihla mezi nejvyšší od únorového rekordu. Trh s mědí však aktuálně ovlivňuje více než pandemie nástup tzv. "zelené energie", která se ve světě rozmáhá ve vysoké míře.

Hlavní latinskoameričtí vývozci mědi - Chile a Peru, snížili svou produkci o 2,8 % a 3,7 %. Podle ředitele Antofagasta Minerals (AMSA) se však těžební trh za poslední čtvrtletí vyznačuje dobrými výsledky a tento průběh je očekáván také do budoucna.

Prezident Cochilco, Marco Riveros, počítá se zvýšením produkce o 2 %, oproti minulému roku, kdy se propadla o 0,7 %. Pandemie však podle něj ochromila hlavní vývozce v Latinské Americe, kterými jsou Chile, Peru a Mexiko. To může mít za následek pád produkce i v tomto roce.

Podle vyjádření Plusmining je následkem zmenšení produkce také zdravotnická krize. Úsilí o udržení produkce, které bylo nastoleno v minulém roce, se bude odrážet ve zmenšené poptávce v tomto, ale také příštím roce. Nabídka mědi je limitovaná především restrikcemi ve slévárnách a rafinériích po celé Číně, a to z ekologických důvodů. Neustále se zvyšuje poptávka po tzv. "zelené energii".

I přes zmenšení produkce se cena mědi na londýnské burze zvýšila. Za poslední období vyšplhala o 0,99 %, čímž dosáhla na částku 4,289 USD za libru. Tento výsledek se velmi blíží únorové částce 4,36 USD, která byla historicky nejvyšší od roku 2011.

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chile