Ceny automobilů v Izraeli porostou

Datum: 20. 8. 2020    Průmyslový obor: Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Izrael Izrael

Dovozci se budou snažit přivézt do konce tohoto roku co nejvíce aut, aby obešli plánované zvyšování cen.

Izraelský daňový úřad rozeslal 18. srpna oběžník s novými kritérii pro tzv. Ekologickou („zelenou“) daň. Jak se ukázalo, většina hybridních automobilů zůstane ve stejné cenové kategorii, ale mnoho populárních modelů v Izraeli zdraží.
Nová pravidla vstoupí v platnost 1. ledna 2021 a podle odborníků povedou k významným změnám na automobilovém trhu v zemi. Kritéria pro environmentální daň závisí na úrovni škodlivých emisí, které má daný model. Od dovozců se proto neočekává, že změní svou cenovou politiku u těch hybridních vozidel, které budou nové parametry splňovat.
Nárůst cen u většiny modelů, které spadají do kategorie méně šetrných vozů k životnímu prostředí, bude 1000 - 3000 šekelů (cca 6500 – 19 500 Kč). Je jasné, že tato skupina bude velmi početná. Zvýšení cen, jak poznamenali dovozci, může ovlivnit objem prodejů většiny značek.
Proto se v posledních měsících roku 2020 budou společnosti snažit přivézt do Izraele co nejvíce aut s klasickým pohonem (včetně těch z ČR), aby je mohli zaregistrovat za stávající sazby environmentálního zdanění, a tím se vyhnout zvyšování cen.
Vzhledem k faktu, že v českém exportu do Izraele představují osobní automobily velmi významnou položku (přes 50 %), je šance, že náš celkový export do Izraele se do konce roku alespoň částečně vypořádá s dosavadním propadem způsobeným pandemií koronaviru (o 12,6 % za 1. pololetí 2020)

Zdroj: https://www.ynet.co.il/wheels/news/article/HJPKI4OGP
Připravil tým CzechTrade/CzechInvest