České firmy na loďařské misi v Chile

Datum: 6. 12. 2022    Průmyslový obor: Strojírenství - výroba strojů a techniky;     Teritoriální zaměření:  Chile Chile

Zahraniční kancelář CzechTrade Chile uspořádala obchodní misi do loďařského průmyslu na jih Chile. České firmy navštívily a jednaly s chilskými loděnicemi a chovateli lososů světového významu.

Jednání se konala na jihu Chile, ve městech Puerto Montt a Valdivia, kde se nacházejí největší chilské loděnice. S vědomím silného rozvoje námořního průmyslu a chovu lososů v této oblasti zde firmy prezentovaly své výrobky, představily inovativní technologie využitelné pro místní rozvoj a navrhly nová řešení v různých kategoriích námořního průmyslu. Jednání proběhla také ve společnostech provozující lososí farmy a zpracovávající lososy na export. Chile je po Norsku druhý největším producentem těchto ryb na světě a jedná se, co se hodnoty týče, o nejvýznamnější položku chilského exportu nesouvisející s těžbou.

Akce se zúčastnilo 6 českých firem: Wikov Industry (průmyslové převodovky na míru), Lanex (lodní lana), Gantry Rail (pojezdové dráhy a silové magnety), MSF Desalination (odsolovaní vody), Gumotex (gumové čluny) a Nanotec Chile Metals (příměsi do barev s nanočásticemi).

V současné době již některé loděnice na jihu Chile používají české výrobky, aniž by si toho byly vědomy, neboť se do země dostávají prostřednictvím zahraničních distributorů. Jedním z cílů mise tedy bylo vyjma představení možností českého průmyslu také jednání o dodávání napřímo, bez prostředníků. Loděnice by tak mohly produkty pořídit za nižší cenu a přidaná hodnota by zůstala u výrobce.

Druhá část loďařské mise se poté konala ve Valdivii, kde se od 1. do 4. prosince uskutečnil první ročník veletrhu Feria Náutica. Zaměřil se právě na lodě a vše s nimi spojené. Česká republika byla na veletrhu pozvanou zemí, úvodní slovo při jeho zahájení měl také velvyslanec České republiky v Chile. Na našem českém stánku tak firmy mohly jednat s potenciálními dovozci a distributory pro jachting, vodní sporty, loďařský průmysl, rybolov a cestovní ruch.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.