Chilli omáčky vyrobené v Králoství Eswatini dobývají svět

Datum: 31. 12. 2020    Průmyslový obor: Zemědělství a lesnictví;     Teritoriální zaměření:  Jihoafrická republika Jihoafrická republika

V malé kuchyni manželského páru Castellanových v Království Eswatini (dřívější název Svazijsko) vznikla značka chilli omáček Black Mamba.

To, co začalo jako soutěž o nejlepší omáčku, se proměnilo v globální obchod. Klíčem k úspěchu bylo naučit 60 místních farmářů udržitelně pěstovat chilli papričky a vyrábět omáčky bez umělých aromat nebo konzervačních látek.

Většina farmářů v Eswatini může plodiny pěstovat na velice omezené rozloze, proto je důležité získat z těchto plodin maximální profit. Toto skvěle splňují právě chilli papričky, kterým se v údolí nedaleko Malkerns velmi dobře daří. Black Mamba chilli omáčky jsou vyráběny týmem 17 lidí v průmyslové oblasti Matsapha.

Velkou popularitu si tyto omáčky získaly napříč kontinenty, exportují do Velké Británie, České republiky, Norska, USA nebo na Taiwan. Úspěšná je taky jejich sladká ananasová verze omáčky, která se dle jejich slov dováží jen z asijských zemí a právě od nich.

Vedle omáček vyrábějí také pesta, nakládačky, čatní a džemy - vše bez umělých aromat nebo konzervantů.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.