Chorvaté stále více popíjejí pivo, nejčastěji to levnější a doma

Datum: 26. 6. 2020    Průmyslový obor: Potravinářský průmysl;     Teritoriální zaměření:  Chorvatsko Chorvatsko, Slovinsko Slovinsko

Nejoblíbenějším typem piva je světlý ležák.

Podle průzkumu agentury Hendal si každý den 8,8 procenta chorvatských občanů starších 16 let dá pivo, což je o 3,7 procenta více než před dvěma lety. Celkem 84,5 procenta všech Chorvatů konzumuje tento alkoholický nápoj. Agentura dodává, že se pivo nejvíce popíjí doma, a to nejčastěji levný ležák.

Vysoký podíl 84,5 procenta konzumentů piva je o 2,8a procent nižší oproti průzkumu, provedenému před dvěma lety před Mistrovstvím světa v kopané v Rusku, ale ostatní kategorie Chorvaté mezitím významně posílili. Významně narostl počet každodenních konzumentů, kterých v roce 2018 bylo 5,1 procenta, zatímco letos je to 8,8 procenta. 

Pivo se nejčastěji popíjí několikrát týdně, což si jako četnost konzumace vybralo 36,2 % dotázaných a jejich počet vzrostl o 6,3 procent ve srovnání s předchozím průzkumem. Jednou týdně pije pivo 18,8 procent, několikrát měsíčně 24,3 procent a jednou měsíčně 7 procent dotázaných.

Největší počet dotázaných konzumuje pivo doma nebo na návštěvě (56,2 procenta), což je o 5,3 procenta více než před dvěma lety, a těch kteří si pivo dají v hospodě, restauraci nebo v Chorvatsku obvyklé kavárně je nyní 28,1 procenta, což představuje pokles o 5,4 procenta. Asi 15,6 procenta občanů si pivo dává jak v hospodě, tak i doma.

Nejoblíbenějším typem piva je světlý ležák, a to nejvíce z průmyslových pivovarů (76,2 procenta). Craftové pivo si raději dá 9,4 procenta spotřebitelů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Záhřeb.
Zdroj: Privredni.hr