Čína lídrem v oblasti umělé inteligence

Datum: 23. 3. 2020    Průmyslový obor: Elektronika a elektrotechnika; Software a ICT služby; Zdravotnická technika;     Teritoriální zaměření:  Čína Čína

Umělá inteligence v Číně má široké využítí.

Čína se pomalu ale jistě stává celosvětovým lídrem v technologiích využívajících umělou inteligenci. Umělá inteligence je v Číně využívána v širokém spektru oblastí od autonomních vozidel přes finance a zdravotní péči po maloobchod a výrobu.

Cílem využití umělé inteligence je překonání dvou základních výzev v moderního světa – zvýšení efektivity a posílení možností personalizace. V oblasti zvýšení efektivity již je umělá inteligence využívána například pro vyřizování požadavků na zákaznických linkách nebo ve zdravotnictví, kde se začíná zavádět robotizovaná diagnostika. Umělá inteligence přispívá i k boji s epidemií koronaviru, kdy byly nasazeny roboti pro péči o infikované osoby a jejich základní diagnostiku.

Oblast umělé inteligence má však daleko širší možnosti využití – v Číně se v době epidemie rozšířila online výuka, kde umělá inteligence umožňuje rozsáhlé možnosti personalizace a monitorování pokroku individuálních studentů.

Pro české inovativní firmy může být Čína zaslíbeným trhem – ať již se jedná o množství poptávaných inovativních řešení či rozvinutá výrobní a softwarová základna.   

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Peking.