Covid v JAR - aktuální pravidla, proočkovanost, testování

Datum: 10. 5. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Jihoafrická republika Jihoafrická republika

Počty nakažených koronavirem rostou, přestože se uvolňují restrikce, očekává se pátá vlna.

Jihoafrická republika pomalu ruší všechna opatření, která byla zavedena v souvislosti s šířením onemocnění Covid-19. Momentálně může veřejnost připomínkovat nový zákon, který má v budoucnosti pomoci upravovat restrikce během další potenciální pandemie. Přestože v současnosti opět rostou počty nakažených a hovoří se o páté vlně, lidí umírá v souvislosti s onemocněním podstatně méně než během předchozích vln.

Jaká platí současná pravidla?

  • Lidé stále musí nosit zakrytá ústa i nos, pokud se pohybují ve vnitřních prostorech. Mohou to být chirurgické roušky, respirátory, hadrové (znovupoužitelné) roušky či tunely na krk. Výjimka platí pro studenty ve školách.
  • Shromažďování jsou nadále omezena na 50 % kapacity, přičemž všichni by se měli prokázat očkovacím certifikátem nebo negativním testem. 
  • Cestování je povoleno. Pro vstup do JAR je potřeba se prokázat očkováním proti Covid-19 nebo negativním PCR testem (ne starším 72 hodin) nebo negativním RAPID (antigenním) testem (ne starším 48 hodin) z oficiální laboratoře. Při prokázání antigenním testem je dotyčný znovu otestován v místě, kde vstoupil do země, na vlastní náklady. Pro mezinárodní cestování se otevírají i další vstupy, které dosud byly uzavřeny. Doporučujeme sledovat i pravidla jednotlivých aerolinek.
  • Vláda nadále apeluje na všechny, aby se chránili a nechali se očkovat, případně si nechali aplikovat posilující dávku.

Očkování

Očkovat se mohou v Jihoafrické republice všichni úplně zadarmo, a to vakcínami Pfizer a J&J. Nejčastěji se očkuje v rámci řetězců Clicks a DisChem. Stačí se prokázat platným ID nebo pasem. Po očkování je vystaven papírový průkaz s šarží vakcíny. Na internetu lze tento kód zadat a program vygeneruje QR kód. Bohužel tyto kódy umí momentálně přečíst pouze místní skenery. V ČR si lze nechat uznat očkování z JAR, a tím získat evropský covidpas.

V zemi bylo dosud aplikováno přes 35 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Podrobné statistiky jsou k dispozici na sacoronavirus.co.za. Zájem o očkování spíše klesá.

Počet případů a testování

Počet testovacích míst klesá, nejčastěji je naleznete na parkovištích u nemocnic nebo v místech s velkou koncentrací lidí (parkoviště u obchodních center, letiště). Doporučujeme laboratoře Ampath nebo Lancet, stále však existují i další soukromé laboratoře. Samotestování antigenními testy zde nefunguje, je potřeba si zajít za praktickým lékařem, otestovat vás můžou i v některých lékárnách nebo v testovacích laboratořích k tomu určených. Existují i společnosti, které vás otestují přímo doma. Cena za PCR test by měla být běžně max. 500 randů, za antigenní 150 randů (pokud si nezavoláte lékaře domů nebo netrváte na rychlých výsledcích, pak je cena výrazně vyšší). Poslední dobou klesá počet provedených testů, přestože čísla nakažených rostou.

Vzhledem k nízkému počtu prováděných testů se čísla nově nakažených pohybují denně mezi třemi a sedmi tisíci. Nejvíce nakažených bylo v období okolo Velikonoc, neboť se lidé více potkávali. Lidé se také vracejí z home-office do kanceláří, čímž dochází k dalšímu výraznému shlukování. Celkem bylo nakaženo asi 3,9 milionu lidí, přičemž 100 tisíc zemřelo.

Zdroj: sacoronavirus.co.za, gov.za, news24.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR