Domácí spotřeba Číny i nadále poroste

Datum: 22. 5. 2023    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Čína Čína

Domácí spotřeba v Číně si povede lépe ve druhém a třetím čtvrtletí a bude mít silnější růst.

Vezmeme-li v úvahu globální zkušenosti, obvykle trvá nejméně dvě až tři čtvrtletí, než se spotřeba vrátí zpět na běžné úroveň z doby před COVIDem. A situace v Číně je podobná," řekla Nancy Song, výkonná ředitelka společnosti NielsenIQ China. Oživení spotřeby tak bude zřetelnější ve druhém a třetím čtvrtletí.

Maloobchodní tržby za spotřební zboží – hlavní měřítko spotřeby – v dubnu meziročně vzrostly o 18,4 procenta na 3,49 bilionu jüanů (501 miliard dolarů) a vzrostly o 7,8 procentních bodů oproti březnové úrovni. První kategorií, která se zotavuje je FMCG (Fast Moving Consumer Goods = rychloobrátkové spotřební zboží) následované dalšími velkými nákupy, jako jsou nová elektrická vozidla a inteligentní domácí spotřebiče.

S optimalizací opatření pro kontrolu COVID mají spotřebitelé mnohem více příležitostí utrácet. V takovém případě bude nárůst spotřeby silnější než v loňském roce," dodala Nancy Song. Vláda rovněž přijala kombinaci opatření k posílení důvěry spotřebitelů, což vede k oživení domácí spotřeby.  

Zpracoval kolektiv zahraniční kancleáře CzechTrade Čína (Šanghaj).
Zdroj: China Daily